Fate: Gates of Dawn

Platforma: Amiga / Žánr: RPG Dungeon / Developer: reLINE Software / Vydavatel: reLine Software / Rok: 1991


Co se týče této kultovní, byť ne příliš rozšířené hry, tak jsem býval jeden z mála (ne-li jediný) vlastníků originálky v krabici, s manuálem, v anglické verzi, v ČR. Dokonce jsem to sehnal tehdy v origoš fólii zabalené, až od protinožců, tedy z Austrálie. To je již minulostí. Fólii jsem teda sundal, abych si prošel manuál, ze sběratelského pohledu možná chyba, z praktického pohledu přirozená věc, pokud se chcete podívat na obsah krabice :-) Nicméně již vlastníkem tohoto skvostu nejsem, přepustil (prodal) jsem hru do sbírky amigistovi srdcem i duší Jakubovi Červinkovi, který má krásnou sbírku Amiga her, tam se bude tento kousek vyjímat lépe, než u mě doma ve skříni, navíc on bude mít na hru jistě více trpělivosti, než-li já a navíc si ji jistě zahraje na originál Amize z diskety, ne jak já přes emulátor:-)

V manuálu je velmi pěkná story, která vás na hru neskutečně naladí, grafika je sice značně úsporná, ale hned po přečtení úvodního příběhu se člověk cítí ve hře naplněn přesně tou atmosférou, kterou navodí manuál. Vstupujete do krajiny, lesy, hory, pěšinka, z nebe se snášejí kapky deště. Ano, hra má i změny počasí a denní doby. Váš charakter byl z reálného světa vytržen, hozen do jakési jiné reality, v které je v podstatě středověk, a hned se před vámi objeví děsivé události, někdo po někom jde a vypálí kvůli toho hospodu, na což koukáte skrytí ve stromech a z lehka tušíte, že šli po vás.


Ve hře jsem prošel tu úvodní část, která by prakticky vydala na jednu samostatnou hru. Zbytek hry se rozprostírá pak na neuvěřitelně velkém prostoru a story se bohužel citelně vytratí, ale o tom až níže. Hra má zajímavé ojedinělé mechanismy, asi dodnes nemá obdoby, že si v dungeonu můžete najmout jakoukoliv NPC, co potkáte. Kdejakého troubu, pobudu a můžete jej vycepovat v nějakém povolání a udělat z něj plnohodnotného bojovníka do party. Samozřejmě je to tak trochu potěmkinova vesnice, protože hra vám náhodně přihraje do cesty NPC, s kterou pokecáte a když se zadaří, tak se k vám přidá a pak už je to na typu postavy a statistikách, to už hra pak přiděluje dle toho, jak se k postavě chováte během hry, v čem jí cvičíte, jaké skilly přidělíte atd. Takže není to tak, že hra má v sobě milión předvytvořených pevně daných postav s charakterem a příběhem v pozadí. Prakticky se generují jako loot předměty v kdejakém náhodně generovaném RPG. Samozřejmě jsou zde i pevně dány nějaké ty charaktery, jakoby příběhové, ale jinak je to na lootu, jakou snůšku vlastností hra nabrnkne postavě, s kterou se zrovna dáváte do hovoru.


Nezvyklou zajímavostí je možnost mít až 4 party po 7 postavách, mezi kterými lze přepínat. Dalo by se říci, že při šikovném opečovávání 4 partií postav vlastně nelze mít strach z prohry, padne jedna parta, příběh dokončí parta druhá. Mnohé situace lze řešit právě doplňkovou partou, jednou jsem takhle uvíznul s hlavní partou v jednom dungeonu a ze srabu mě přišla vyprostit parta druhá. Funguje to tak, že se mezi nimi prostě přepínáte a chvíli hrajete s jednou partii 7 charakterů, chvíli zase s druhou. Ovšem cvičit 4 party po 7 charakterech je fakt peklo, náročné na stravu, vybavení, peníze. To už jsou pomalu tak trochu Pokémoni :-)


A to je asi tak jediné, v čem hra oplývá genialitou. Lze přijmout do party kde co a může toho být až 28 ve 4 grupách, které můžete ve světě Fate v součinnosti po různu pohybovat na různých místech, klidně každou na jiném konci. Zbytek hry je tak trochu zmatečný. Učení skillů je těžkopádné, dělá se ve městech u specialistů a čert aby se v tom po nějaké době hraní vyznal, které postavě co zrovna potřebujete přidělit a v jakém místě a jakém městě se nachází daný specialista. Celkové menu postav je překomplikované, ovládá se textovými příkazy, rozklikávají se vám podmenu a někdy aby se v tom i lucifer vyznal, kam se proklikat, když potřebuji udělat tu či onu konkrétní věc.


Co je trochu na škodu, že po hodně rozsáhlé a skvělé úvodní části navazující na manuálovou story splníte jakousi fázi, quest a pak se otevře zbytek světa, rozsáhlé další venkovní prostory, další města a vy pátráte. Jenže příběh se až do finálního souboje už nijak nevyvíjí a jediným úkolem je prolézt další a další takřka stejné lokace, nagrindovat partu a připravit ji na finální bitvu.

Dále mi přišlo trochu frustrující, že v pozdější fázi začnou opravdu tuhé souboje (naštěstí na tahy), ale postavy se po určitém levelu jakoby ve vývoji zastaví a chce to strašně moc zkušeností na další level, že nabydete pocitu, že buď budete rok grindovat a nebo vás kde co na potkání v pozdějších dungeonech vykostí. Při možných 28 postavách je to fakt monstrózní, více, než bude lecjaký hráč ochoten obětovat ze svého času.


Dungeony samy o sobě jsou rovněž těžkopádné, jeden teleport za druhým, skoro budete mít pocit, že nejste schopni jít aspoň 5 čtverců plynule po sobě, protože vás každou chvíli hodí nějaký teleport úplně někam jinam. Jak jsem již psal, dead endově jsem se zasekl v jedněch kobkách, protože mi něco chybělo a bylo nutno nagenerovat partu číslo 2, natrénovat ji, aby mi do té kobky předmět přinesla. Zní to geniálně, ale provádět to je tak trochu trápení.


Města jsou rozsáhlé a značně nepřehledné, jenže je musíte pořádně prozkoumávat kvůli příběhové lince, některé eventy jsou pěkně mazaně ve městě schovány, takže je třeba šmejdit do kdejakého kouta a hlavně, prokecávat pořádně kolemjdoucí. Dokud z nějakého nevymámíte konkrétní informační větu, tak se hra nepohne a nikdo vám neřekne to, co po této vyřčené informaci má vyjít dále najevo.

Skoro to vypadá, že negativa převažují, ale jak jsem na začátku řekl, najímání kde čeho do party nemá obdoby a hra má i přes chudou grafiku zvláštní specifickou atmosféru, která, když vás pohltí, tak bude navozovat takové příjemné mrazení v zádech, navozující takové to správné dobrodružství. Takže hru bych každému doporučil minimálně vyzkoušet. Kdyby hra měla rozsah tak akorát a nepůsobila po čase samoúčelně rozsáhle, jenže v podstatě pustoprázdně kromě inflace charakterů, dal bych hodnocení mnohem vyšší.


Mé trápení hrou je vlastně zaznamenáno v deníku na DJ´s oldgames:
 https://www.oldgames.sk/disc/fate-gates-of-dawn/

Tam jsem tehdy hru souběžně rozehrál s Marosem S (aka mazar123), do jistého momentu jsme postupovali tak nějak stejně, on měl nakonec větší trpělivost. Já jsem uvízl pak v dungeonu Grottos a tam zakysl ve změti hard core soubojů. Pak jsem si dal od hry pauzu a jak už to bývá, po několika letech jsem si uvědomil, že už to prostě nedotáhnu.

CRPGAddict (Chester - člověk, co si dal za úkol dohrát všechny PCRPG na světě od jejich prvopočátku, viz jeho blog) hru po 200 hodinách dohrál, tu první část hry, kterou jsem dokončil taky, ohodnotil 100%, ten zbytek hry nehorázně sepsul a volal po tom, aby mu autoři vrátili 150 hodin života :-) To jen tak pro obrázek, co je tohle za hru. Prostě raritka :-)

Hodnocení: 65%

Ringo

Hra je zmíněna i v The CRPG BookKomentáře

 1. Eh, ty jsi na mě s tím vydáváním článků nějak moc rychlý :) Fates mám v tajném seznamu, oproti Ultimám mě to třeba láká mnohem více, ale na druhou stranu mě trochu děsí ta velikost :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To se zpomalí, neboj, zatím čerpám z archívu, samozřejmě to není jen copy/paste, protože dost doplňuji, co mě napadá teď a nenapadalo mě, když jsem některé ty články psal kdysi, některé dokonce měním zcela :-) To přidávání teda i obohatím něčím nově napsaným, tak to vypadá teď takové jako hrr x článků denně :-)

   Vymazat
  2. A ten Fate, ten jsem hned musel, protože když jsem dneska rozbalil a otevřel právě domů donesený CRPG Book a namátkově jsem jej otevřel na nějakou stránku, tak na ní byl jak na potvoru Fate. Ta hra mě fascinuje a trápí zároveň :-)

   Vymazat
 2. Super recenze. Pro mě, od dob větších zmínek na Oldgames, pomyslný svatý grál dungeonů a obecně velkých, nepřístupných ale velmi lákavých titulů, které už asi vznikat nikdy nebudou. Stále mě udivuje (ačkoliv jsem Fate hrál chvilku), kolik detailů zde je a jak rozsáhle to celé působí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, svatý grál to pro mě byl skoro taky, nejvíce v době, kdy o hře básnil Runetek na stránkách dungeony.cz. Praxe je trochu jiná, člověk jak to rozjede, tak je nadšený, spousta věcí je zde v jiných hrách nevídaných, nicmén podle mě hru dost zabíhí to, že strukturu jednotlivých dungeonů dělalo buď čuně nebo náhodný generátor. V tomto zůstává svatým grálem prostě Dungeon Master. Fate - Gates of Dawn dost staví na opředenosti rare přívlastkem a z toho, že se z něj prostě nestal mainstream. Ona firma Reline (nebo její vývojářský tým přesněji) má trochu takový škraloup, podle mého osobního názoru nedodělává hry. Je to dost vidět i na jejich The Legend of Faerghail.

   Vymazat
  2. Runetek ... a já si říkal, proč mi Fate tak utkvěly v mysli :D

   Vymazat
  3. Ztráta stránek dungeny.cz od Runeteka je ztrátou největší, to byla encyklopedie dungeonů, z které jsem čerpal mimo ty mainstreamově známé z časopisů. Fate tam popisoval jako vůbec nejzajímavější dungeon.

   Vymazat
 3. Runetekovi vděčím za to, že mi hry jako Ishar nebo Realms of Arkania utkvěly v paměti. Sice jsem je tenkrát vzdal, ale nezapomněl jsem a po letech jsem se třeba k RoA znovu dostal. Prostě mě to celá ta léta vrtalo hlavou a rozhodně toho nelituji. Naopak lituji toho, že jsem si dal tak na čas.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo dungeony.cz, tenkrát první web, na který jsem každý den mířil :)

   Vymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 5. Po pravde ten problem je jeste v necem jinem. Dostal jsem se o neco dal nez ty. Ten dugeon ktery uvadis jsem prosel. Bohuzel v otevrenem svete nastane v urcity moment zadrhel. Hra nechce pustit cloveka dal v deji. Dialogy, které mají proběhnou, aby zapocal nějaky klicovy quest, neproběhnou. Zkoumal jsem spoustu navodu i nemecky fora, zaver - je to zamer, prej, aby hrac nehral podle navodu. V tomhle smeru je to skutecne jedna z nejdivnejsich her cele herni historie a osobne bych chtel videt cloveka, který to prosel bez jakéhokoli návodu, nebo cizi pomoci, nebo nejaké mapy z druhe ruky. Pochybuju ze v CR existuje.
  Ano, prvni cast je perfektni, neskutecne chytlava hra. Hlavne je vsak dobre zmapovana. Lze najit navody i mapy a nakonec to pri trose stesti a úsilí projit. Potom jako kdyz se slehne zem. Navody na druhou cast hry bud vubec neexistuji nebo jsou zmatené a zkratkovité. Vzhledem ke znacnemu usili, které museli nekteri hraci vynalozit pri mapovani první casti hry je to opravdu prekvapive. Z toho lze vyvodit, že druha cast hry je skutecne velky problem a hru dohral málokdo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mazar123 (aka Maros S) to dokonce dojel. Na kolik moc si pomáhal jinými zdroji už si nevzpomínám, musel bych projít celý ten deník, co jsme kdysi psali. Vím jen, že já jsem jej naťuknul v jedné oblasti s jakousi magickou místností v první pasáži hry, kdy tam něco nezkusil a tak se mu tam nenavýšily statistiky jako mně. ale to bylo tak vše, jinak se mi zdá, že postupoval ve všem sám, nakonec mi v postupu utekl strašně moc dopředu a na rozdíl ode mě hru dokončil. Jinak tuhle hru jsem nemapoval, na rovinu jsem si vytiskl mapy, které jsem měl kdysi z Runetekových stránek Dungeony.cz. Byly ručně kreslené na čtverečkovaný papír.

   Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak definovat žánr Dungeon - názorová výměna Richmond, Elemir, Anorak(jvempire), StriderCZ a Ringo

Ishar: Legend of the Fortress

Pokémon - dětinská záležitost nebo komplexní fenomenální RPG?