Flight of the Amazon Queen
Pro adventuru Flight of the Amazon Queen platí, že když dva dělají totéž, není to totéž a už vůbec to není totéž, pokud totéž dělají tři (ufff). Ve zlatém věku adventur v 90. letech minulého století se to hemžilo jedním zajímavým titulem za druhým a časem se chtě nechtě muselo stát, že nebylo moc z čeho brát. Tím myslím nápady, témata, prostředí a podobně. V 90. letech kralovaly dvě firmy (Sierra a Lucas), zdatně jim sekundoval Legend nebo například Access a ostatní se zlehka přiživovali způsobem - uděláme taky adventuru, byť se jinak soustřeďujeme spíše na jiné žánry. Sierra a Lucas se staly také obrovskou inspirací pro další vývojáře. Někteří se snažili jít svou cestou, jiní vzdali vymýšlení již vymyšleného a rovnou se pustili do své hry s tím, že je to pocta něčemu, co už vytvořili slavní velikáni před nimi.
A teď jde o to, jak se k tomu postaví vývojáři a pak také hráč, který vyhodnotí dané dílo. Může se stát, že hra dělaná na poctu nemusí být vůbec špatná a předsudek "plagiáty nehraji" není na místě. Pak by bylo ke škodě hráče daný titul jen pro tohle minout a přijít třeba o takovou parádu, jakou je Simon the Sorcerer od Adventure softu dělán tak trochu jako sranda a zároveň pocta Monkey Islandu od Lucase. No a pak tady máme to ostatní. Opravdu plagiáty, které nepřinesly nic nového a nedokázaly zaujmout ani atmosférou ani chytrými puzzly, které by takový titul zachránily.
A teď k pointě, proč jsem vyplodil už dva odstavce a neřekl jsem ještě nic o hře, která je předmětem tohoto článku. Neřekl jsem o ní nic totiž jen zdánlivě, ve skutečnosti bylo naznačeno mnohé. Flight of the Amazon Queen je klasické dobrodružství Indiana Jonesovského střihu, které hráče zavede do amazonské džungle plné Amazonek, tajemných chrámů plných pastí a mocných artefaktů a samozřejmě nebudou chybět grázlové, kteří tady ukrývají jakousi tajnou laboratoř, v které se pracuje na super zbrani mající ovládat lidstvo. Už na první pohled je i z grafického ztvárnění více než zřejmé, že inspirace hrou Indiana Jones 4: And the Fate of Atlantis nebyla jen inspirací, ale že se tady bezostyšně pokoušelo kopírovat něco, co ovšem jen tak zkopírovat nejde.
A když už se někdo inspiruje, nebo dokonce kopíruje, musí se jo snažit, aby všechny aspekty hry předlohu nejen dorovnaly, ale aby ji i předčily. Pak bychom si mohli říci - další vynikající Indiana Jonesovka se strhujícím příběhem, důmyslnými puzzly a dech beroucí grafikou. Jako se to povedlo právě u Simon the Sorcerer inspirovaného Monkey Islandem. Jenže jak je to s Flight of the Amazon Queen? Napadá mě jedině obšlehnou plagiátorsky větu z filmu "Marečku podejte mi pero", a autorům časem nazpět (dnes je to samozřejmě dávno netrápí) poslat verdikt: "nu, nepotěšili jste mě, ani já vás nepotěším".
Příběh je takové klasické klišé. Píše se rok 1949, jmenujete se Joe King a vlastníte malé přepravní letadlo, které jste si nazvali Amazon Queen. Dostanete zakázku na přepravu slavné herečky Faye Russel. Samozřejmě konkurence v branži je krutá a o takto lukrativní zakázku se snaží i Holanďan Anderson, který Kinga uvězní v pokoji hotelu, z kterého měl herečku odvézt ke svému letadlu. Prvním úkolem je dostat se ze zamčeného hotelového pokoje a nepozorován Andersonovými gorilami, hlídajícími hlavní vchod, proklouznout ven a stihnout být včas u letadla, kde již čeká váš mechanik a netrpělivá herečka Faye Russel. Dotírajícího Andersona pošlete do patřičných míst, dorazili jste včas a herečka Russelová nehodlá odletět s nikým jiným, než s vámi (žádné další divoké naděje si ale nedělejte). Byť nakonec šťastně odstartujete, letadlo po nějakém čase letu havaruje nad amazonským pralesem a se štěstím dopadne do jezera uprostřed džungle.
Pokud se vám to zdá napínavé, tak ano, lehkou dávku napětí to má a je to důvod, proč dát hře šanci. Jakmile začnete prozkoumávat džungli, bude se rozrůstat počet úkolů, počet zádrhelů, budete nacházet mix domorodé kultury s pronikáním moderní civilizace do těchto končin, což působí značný závan parodie a vážnost situace i napětí se začne rychle vypařovat. Uprostřed džungle je klasický obchod, je tam také domorodý barber, v jiné části džungle je tábor s církevní misií mající převrátit na správnou víru místní šimpanze a samozřejmě nechybí skryté království Amazonek, které vás nenechají krutě zemřít ve vězení jen proto, že se tady děje něco divného. A vy máte Amazonkám pomoci. V této džungli se záhadně ztrácejí lidé a podezření padne na podivnou firmu doktora Franka Ironsteina. Ten v přísně střeženém objektu uprostřed džungle provádí záhadné genetické pokusy s lidským a dinosauřím genem.
Samozřejmě takto pojatá dobrodružství vždycky budou čerpat z podobného námětu, s kterým tady byly už xkrát různé filmy či knihy, ať už šlo o Bondovky, Indiana Jonese, nebo haldu Marvelovek. Nějaký zloduch získává moc mafiánskými praktikami (heil hydra) a zatouží ovládnout nebo zničit svět. Do toho se připlete nějaký hrdina, ať už slavný agent, archeolog, nebo třeba i nevědomky nějaký týpek z lidu, a celý svět zachrání. To už zavání rutinou jako vyčistit si zuby každý večer před spaním. Vyčítat to Flight of the Amazon Queen by tak mohlo být takové účelové a mohli bychom se tak zastavit na prvním filmu tohoto typu v historii a všechna následující díla na toto téma odsoudit.
Jenže s Flight of the Amazon Queen je zásadní potíž. Je průhledný od začátku do konce. Napětí mizí tím, že se utápí v místech a v puzzlech, které působí spíše samoúčelně, přihlouple a nezábavně, anebo zbytečně komplikovaně, abyste se jako jo zasekli. Prostředí je sice nakresleno v hezké VGA grafice, ale je až příliš bez nápadu a bez umělecké hloubky, která by mě nějak zvlášť pohlcovala svou atmosférou. U všeho jsem měl pocit, že mé podvědomí hlásí ironicky: "jak nečekané".
A místní humor? Gorila, která vás nechce pustit na cestu dále, se nechá přesvědčit v rozhovoru, že tam vlastně nemá být, protože tento druh patří do Afriky a v Amazonii nikdy nebyl, načež se tedy gorila vypaří, protože když tam nemůže být, tak tam vlastně fakt není....chacha, chichi, chocho...přesně takhle se budete smát u většiny všudypřítomných vtípků obdobného charakteru. Potkal jsem i nějaké skauty a jeden z nich chtěl mast na nějakou svěděnku na intimních místech, kterou chytl asi od jedné z místních Amazonek, jéžíšimajrá, to vám byla ale taškařice...ehm.
Abych hře nekřivdil úplně, tak lehký závan atmosféry na mě dýchnul až za polovinou hry v tajemném chrámu, z kterého bylo nutno přinést důležitý artefakt. Jenže i tak se autoři nevyvarovali některých rušivých aspektů. Do chrámu vás za drobný peníz převeze Charón, který si tady jinak v poklidu rybaří. Jo, ten kostlivec v plášti známý ze starověkých bájí a pověstí, převážející řádně pohřbené mrtvé jednosměrnou cestou přes řeku do podsvětí. Najednou cítíte, jak se to tady všechno bije, jaký je to celé guláš z lacině působících ingrediencí naházených do jednoho hrnce a zamíchaných "mistrem šéfkuchařem" kvalit Ládi Hrušky. A když se do toho začne ke konci motat Jurský Park, je jasné, že celý pokrm přiběhl řádně okořenit i Jiří Babica a béčko je na světě.
Když se mi povedlo vyřešit nějaký adventurní zádrhel, tak mě to sice na chvíli morálně pozvedlo, že jsem to vymyslel, aby mou radost hned o chvíli později zmrazil puzzle vyžadující použít některý z předmětů víckrát a na místě, kde bych to nečekal. Naštěstí zde nejsou žádné předmětové dead endy a místa, do kterých by se nedalo vrátit. Takže si tady můžete zkoušet donekonečna všechny možnosti bez obav, že něco pokazíte a nepůjde to vrátit. Blbé je, že to není zábava a dost často mě ovládl nějaký pocit, že mě to vlastně ani nebavilo kombinovat a že už bych to nejraději měl všechno za sebou.
Ve finále mohu tedy vyřknout ortel, který jste jistě očekávali. Tedy že ambice programátorů firmy Interactive Binary Illusions udělat dalšího adventurního Indyho těžce nevyšla a Flight of the Amazon Queen se utápí v průměrnosti po všech směrech. Ne, že by se nedal hrát. Technicky je v podstatě bezchybný, ovládá se pohodlně ikonkami v příkazovém menu, koukat se na něj dá (viz hezké obrázky okolo), doprovází jej slušná hudba a postavy jsou nadabované. Jsou tady i momenty, které vcelku na chvíli zaujmou a vtáhnou do děje. Z adventurního hlediska by se mohlo zdát, že tady není nic špatně. Zakopaný pes je v tom, že to vcelku není moc zábava a je to mix všeho možného i nemožného. Navíc je problém přilnout k jakékoliv postavě, které zde účinkují. Hrát Flight of the Amazon Queen je jako hasit celodenní žízeň nápojem bez chuti. Ale takového stavu vyprahlosti málokdy dosáhnete, a když už, nehasíte to vždy vodou. Přesto nechci od zahrání Flight of the Amazon Queen nikoho úplně odradit, protože na případné herní sucho se i tato záležitost docela šikne.
Hodnocení: 60%
Ringo
Doporučuji si přečíst něco o vývoji hry. Buď je to ke stáhnutí u hry (GOG) nebo online třeba zde: https://www.gamedeveloper.com/design/making-of-flight-of-the-amazon-queen---a-20th-anniversary-retrospective. Ten Ringův dojem ze hry není v zásadě v rozporu s mým, ale ten kontext tomu dává trochu větší rozměr. Lucas Arts byla obrovská společnost s bianco šekem a licencí. Tohle byli dva nadšenci, kteři vytvořili konkurenční hru s postavami svých kamarádů a velkým bojem vůbec hru nějak vydat. Výhledově je možné pokračování, i když je to bokovka autorů, podle vlastních slov na několik let http://amazonqueengame.com
OdpovědětVymazatToto je naprosto fantastická hra a neprávem jsi ji setřel... navíc je potřeba si uvědomit, že to není hra od velkého studia typu Lucasfilm, Sierra atd, dělalo ji pár nadšenců a odvedli skvělou práci...
OdpovědětVymazatJen jsem popsal, jak mě bavila či nebavila. Kolik lidí hru dělalo moc míru zábavy nezvedne, spoustu her dělalo kdysi pár nadšenců a staly se třeba legendou. U této to tak nějak necítím, nedá se svítit:-) Nemusí se mi líbit vše, to bych tu mohl rozdávat jen samé 90% - 100% hodnocení.
VymazatJsem další z těch, komu přijde tato hra výborná. Je to takový mix mezi Indiana Jones a Monkey Island. Autoři si vzali silné stránky z obou her dohromady a vytvořili skvělou, docela dlouhou, a ne zas tak těžkou klasickou point and click adventuru. Ringo byl příliš krutý (asi toho už má nahráno až příliš). Flight of the Amazon Queen se musí líbit každému, komu se líbí předešlé zminované a vsem doporučuji.
OdpovědětVymazatTěžko říci, s čím můj postoj k této hře souvisí. Flight of the Amazon Queen jsem rozehrál už někdy na přelomu milénia a už tehdy mě moc nebral a při debatách s dalšími hráči mě nepřekvapilo, že tuto hru řadili spíše do té béčkové kategorie a vzpomínám si, že i v časácích to zrovna neexcelovalo. Nicméně už jsem se teď začal podezřívat, že jsem chytl kritickou na něco, co přece nešlo zkritizovat a jsem třeba úplně vedle jak ta jedle a zkazil jsem tím náladu mnoha čtenářů. A tak se teď koukám zpětně na hodnotící čísla po všech čertech a zase tak mimo mi mé hodnocení nepřijde. Score: 60%, Pařeniště: 69%, Excalibur: 67%, Level: 80%, průměrné hodnocení DJ Oldgames: 72%, uživatelé: 76%, Databáze her: 71%. Tak snad mé hodnocení 60% neberete nějak zásadně, že bych jako chtěl účelově někoho naštvat. Prostě tahle hra zrovna mně nesedla a zdůvodnil jsem v článku, proč:-)
Vymazat