Abandoned Places 2 - report ze hry a mapy
Platforma: Amiga / Žánr: RPG Dungeon / Rok: 1993
Fighteři budou mít opravdu těžký úděl, ti získají expy fakt jen souboji, zatímco se mi trochu povedlo mimo soutěž nagrindovat své mágy, léčitele na level 7, což je obrovský skok, oproti fighterům má o 170 000 expů více. Samozřejmě tohle grindování není povinné a já jsem si zkusil hranici, kdy mě to ještě bavilo a kdy už je postup na další level tak zdlouhavý, že mi tento level u mágů zatím postačí. Naučili se dost kouzel do stupně jejich knihy 3 z osmi a jsou tam užitečné kouzla jako níže zmíněný Create Food, silněji léčivé kouzla, levitace, obklopení se ohněm a podobně.
Takže už moc nestresuji a klidně si jdu do bojů, před tím ve mně byla docela malá dušička, kdo mě kde vykostí.
Co se týče hraní, tak hledám jeden zpropadený klíč, který nemůžu najít :-)
První klíč a zamčené dveře mě v tomto dungeonu vyškolily, po té, co jsem dohrál opravdu hard core dungeony jsem myslel, že mě už nemá co vykývat, ale bohužel, a možná bohu dík, protože pořád má člověk aspoň pocit, že před ním stojí nějaká výzva, která pobaví, člověk se chytne za vlasy a říká si, já to věděl ,a to jsou prostě krásné herní okamžiky.
1. Paměť děravá, z předchozího hraní jsem zapomněl jednu věc. Na zdech jsou tlačítka, takové posuvné do strany, jasné a zřetelné. No, ale co jsem zapomněl, že jsou zde i tlačítka naprosto nenápadné, velikost pár pixelů, v sáhodlouhých chodbách krásně přehlédnutelné a minul jsem je. Malý trojúhelníček mezi kamínky. Tupé kouknutí do návodu mě naťuklo, že tam jsem byl, ale tlačítka si nevšimnul. V podstatě bych tím jen minul jeden průchod do pasáže, kde jsem se už před tím teleportoval a minul bych tím bednu s pár věcmi jako Long Sword, no nic, bez čeho bych hru nedohrál, však najdu lepší zbraně. Ale povinně jsem si pro to teda zašel, když už jsem to našel v návodu.
2. Podstatnější je ten klíč. Budu muset zkusit poštelovat emulátor, protože mi hra v jedné věci neběží příliš korektně. A to je pohyb přes šipky na klávesnici. Občas totiž nezareaguje a musím šipku zmáčknout znovu. Otravné, ale jde to přežít. Jenže zde se průchozí zdi objevují pohybem a nárazem do nich. Díky nereakci šipky dopředu jsem ovšem minul fatální průchozí zeď, za kterou se skrýval naprosto klíčový předmět, klíč ke dveřím, vedoucích do regulérního levelu 2 této hry. Tedy schodiště, které mě zavede opravdu o patro níže, ne jen do jiné sekce levelu 1, jako tomu bylo u prvního schodiště, na které jsem narazil a totálně zmátlo mé mapovací snahy.
Takže první Outside prostor zmapován, je to peklo odpočítávat kroky na loukách mezi stromy :-) https://www.oldgames.sk/dungeon-mapper/map.php?map=785
Jo, a jsou tu medvědi a různá havěť, takže velmi cenné expy pro bojovníky.
(9.2.2019)
Tady trochu přituhlo, kromě teleportu, hodícího partu do ohně a když z něj chci vylézt, tak mě do něj hází zpět vracečka, čili síla, která mě posouvá zpět na pole, z kterého chci odejít, lze překonat překotným úprkem přes tyto pole, ovšem když vám výstup z ohně blokují nepřátelé, tak je to opravdu pošušňáníčko. ale zvládnul jsem to nakonec.
Prasárnička číslo dvě, zjistil jsem asi kouzlo toho, proč mi v 3. levelu trpasličích dolů zůstaly neotevřeny jedny dveře. Klíč k nim mám, ale nevěděl jsem o něm. Ukázalo mi to až zoufalá neschopnost najít klíč k posledním dveřím ve stokách level 2, kde už fakt žádný klíč nebyl a posledním zoufalým výkřikem bylo použít magický drahokam, který jsem tu našel v jedné truhle, čili použil jsem jej na zámek a heuréka!, ty dveře se otevřely :-)
Asi by to mohlo hráče, kteří čekají nějaký pořádný challenge, mohlo odradit, ale zase, kdyby byly souboje těžší, tak je stejně člověk pořeší obíháním, aby se vyhnul smrtícím zásahům. Tady je hra velmi odlišná od ostatních Amigáckých dungeonů jako např. Knightmare nebo Crystal Dragon. Tak boj tváří v tvář znamenal smrt kolikrát po dvou třech zásazích nepřítele a obíhání byla doslova nutnost. Tady ne, tady to uklikáte v jedné chodbě face to face. Samozřejmě když je řada nepřátel dlouhá, někdy to jde ve třech vlnách, tak je třeba kouzelníky sesílat léčbu, ale jiné úskalí to nemá. Hra opravdu vsází hlavně na řešení bludiště a atmosféru a v tomhle nezklamává.
Jinak nepřátelé se zde nerespawnují, co zabijete, to je mrtvé a už se nikde nikdy neobnoví. Proto ten sběr zkušeností z bojů jen pro dva bojovníky v čele, co nenasbírají v boji již jinde nezískají.
V levelu je pár puzzlů, které nejsou složité a z předchozích pater je tak nějak už jasné, v čem spočívá řešení, nicméně co mi nejde do hlavy, proč mi v mapě 32x32 zůstala asi 1/5 mapy nepřístupná. Vzhledem k ozývajícím se krokům nepřátel je jasné, že za těmi zdmi ještě nějaký prostor je, ale prolezl jsem level skrz naskrz, vyzkoušel a prohledal každou zeď a cestu jsem tam prostě nenašel. Na dohrání to asi vliv mít nebude, protože klíčový předmět mám a mohu jít dále.
Nicméně neúplnost mapy mě iritovala natolik, že jsem sáhl ke konzultaci s ICEovými mapami v Excaliburu a i když on má ten prostor zmapovaný, tak tam k němu rovněž nemá nakreslen přístup, ani nějakou průchozí zdí, ani teleportem, navíc tam má zmatečně poznačeno, že štít Dobelar se nachází právě v té uzavřené sekci a zároveň i tam, kde jsem štít našel já.
Jelikož po ani dalším několika hodinovém průzkumu jsem cestu do daného prostoru nenašel, rozhodl jsem se tento kus mapy vyplnit prostě zdí, jakoby tam nic nebylo.
A nyní se mohu vrhnout na to hlavní, první level Věže.
Každopádně po prolezení sekce s jezírkem a sekce celé v ohni jsem nenašel klíč k tomu, jak odhalit horní polovinu tohoto patra, ale narazil jsem na schodiště do dalšího nadzemního patra věže, tak se vydávám vzhůru.
Ale k věci - poprvé narážím na potvory, které mi zatopily, posílají na mě firebally a bitva získává konečně trochu náboj, bojovníci mlátí co mohou a můj léčitel léčí a kouzelník sesílá levitaci (kouzlo má docela krátké trvání, tak je třeba dávat bacha a včas to kouzlo zakouzlit znovu. Už jsem byl i v situaci, kdy jsem se dostal do obklíčení a tu salvu kouzel jsem ustával tak těžko, že můj mág seslal roj meteorů, aby likvidaci nepřátel urychlil, protože se s tím bojovníci vepředu dost pižlali.
Co se týče puzzlů v tomto levelu, tak jsou tu dvě chytře umístěné průchozí zdi, ale to zásadní...
V tomto levelu je možno spadnout do DEAD ENDU a pokud uložíte (hra používá jen jeden save slot) a nemáte zálohu savů z předchozích částí hry, tak si vyškubete vlasy a můžete hrát od znovu. Je zde totiž skrytá nášlapná plošina v ohni a za ohněm jsou dveře. Vlezete do ohně, dveře se začnou otevírat a vy chcete rychle z ohně ven a pochopitelně stihnete dveřmi proběhnout, jenže ty se začnou po opuštění plošinky zavírat, takže za vámi samozřejmě zapadnou. Za nimi je větší sekce, po jejíž prolezení zjistíte, že jiný východ, než ty zapadlé dveře, tady není. A díky tomu jsem si zopáknul celý level :-) Tu plošinku je totiž třeba zatížit a pak teprve dveřmi projít.
Měl jsem doslova vzdávavou náladu, říkal jsem si, tohle je konec, vzteky prodám krabici se hrou, prostě dále to nejde a to se tomu člověk tak věnuje, hraje to měsíc, poctivě mapuje. A stejně ve hře nenajde dvě skryté tlačítka, jediné dvě, které za celých 13 levelů ve hře jsou (tlačítek a páček je tu samozřejmě více, ale jsou dobře viditelné. Docela je možné, že poslední level trpasličích dolů podobné tlačítko taky skrýval, proto mi zůstala neodhalena ta pasáž uprostřed.
Kdykoliv jsme ve hře zakysl na docela dlouho, v zoufalství jsem chtěl najít hint, jenže na netu nešel nlézt jediný návod. K dispozici jsou je n ICEovy mapy v Excaliburu, které však nepopisují řešení.
A když už jsem byl nachystaný hru definitivně vypnout s tím, že má parta prohrála v 13 levelu a dále se prostě nedostane, tak jsem naprosto čirou náhodou našel polský návod a tam bylo to tlačítko zaznačeno (ani Ice jej ve svých mapách nemá, tak by mě zajímalo, jestli jej jen zapomněl do mapy jen zaznačit, nebo jak se dostal dále, protože bez toho se dále dostat nedá).
vypadá to, že věž bude směrována dolů, takže jeden nadzemní level jsem pojmenoval Tower level 0 (nadzemní), jde se do něj po schodech nahoru z věže level 1. Vzhledem k venkovnímu světu je level 1 pod úrovni země, level 0 je po schodech nahoru a vede nad zem a level 2 zase jde směrem dolů oproti levelu 1, takže je pod zemí a regulérně jej označuji číslovkou jako level 2 po levelu 1 (prvním podzemním).
Tower level 2Po projití 1. podzemního levelu věže, pak nadzemního levelu jsem dokončil i podzemní level věže 2. Architektonicky je stzejný jako level 1, tedy laděn do žluté a oranžovo hnědé.
Klíčem bylo využít magické drahokamy a pootevírat zamčené dvešře, ve věži nalézt i poslední magický drahokam a otevřít místnost s jezírkem, v němž se skrývá na dně otvor do levelu věže 3. Logické to moc není, protože ve věži 3 se tímto otvorem dostanu do naprosto suchého místa, přitom voda by zde musela protéct a vlastně z horního patra vytéct. Budeme tedy předpokládat, že jde o jakousi magickou propusť, kterou jde projít, ale magie drží vodu nad otvorem v levelu 2 :-)
Hře jsem nejprve hodil hodnocení kolem 70%, postupem hraní jsem jí za atmosféru a grafiku zvedl na 80%, po ujištění naprosto nefunkční ekonomiky a lacinností některých puzzlů a struktury úrovní jsem hodnocení zase srazil na 75%, teď bych za poslední dva levely, co jsem prošel zase nejraději hodnocení zvedl na těch 80%, ale zůstanu při zemi na 75%, 80% je přeci jen asi pro o kapánek legendárnější kousky. Tohle je fakt vyloženě rare pro fanoušky žánru :-)
Viz obrázek, na tomto jednom kamínku se změní kurzor v ruku. Ten kamínek není ničím odlišný, je na každé stěně.
Ještě podotknu,že dosud se tajné tlačítka skrývaly vždy někde spíše ke kraji zdi, nikdy takto uprostřed, takto uprostřed se kurzor obvykle mění ve směrovou šipku k pohybu. Proto jsem stěny spíše projížděl kurzorem po okrajích, málokdy přímo ve středu zdi.
K tomu tlačítku ještě, kromě toho, že stojím v průchozí zdi, takže jde o to jí zbrkle jen neprojít, ale otočit se ještě ke stěně té chodby průchozí zdi, tak na obrázcích je vidět, jak je nutno být přesný při tom pixelhuntingu, aby se kurzor změnil v ruku. Ve dvou případech je změněn na pohybový kurzor. V těchto místech jsem díky tomu ani nehledal na zdi aktivní prvek, vždy hledám vesměs horní polovině stěny.
Mimochodem, vyhořel jsem i na další věci. Když jsem zjistil, že jsou zde další zamčené dveře a nemám k nim klíč a už fakt není kde hledat, tak jsem si říkal, to snad ne, opakovaný vtip přece není vtipem,ale nebude beztak v ohni, ale ve vodě, jenže v zápalu ztráty trpělivosti, než abych tam kráčel, tak jsem mrknul už teda na ten otevřený návod a říkám si, schválně, tak kde. No a on opakovaný vtip vtipem fakt byl, klíč nebyl ve vodní ploše, ale opět v ohni a spíše mě na tom teda teď štve, proč jsem prostě si nedal práci a neprošel ty ohnivé a vodní plochy sám, sám bych si to krásně našel a nemusel jsem jít cíleně s tím, že vím teda, kde je a o to více naštve, že jak jsem tam procházel tím ohněm poprvé, tak bych dal ruku do ohně, že jsem to tam proklikával a nic jsem tam nenašel. Asi jsem proklikával málo pečlivě.. Kdybych to našel sám, tak by to byla daleko větší radost, ale těch jobovek je v tomhle levelu už na mě až moc :-)
Mapa Ruins level 2 s popisky.
(6.4.2019)
Z levelu Ruin 3 je totiž zásadní dostat se schodištěm zpátky do malé pasáže Ruin level 2, kde je skrytý další Feather key. Jiný smysl tento level prakticky nemá. Je zde mimo jiné obrovská místnost s hromadou tlačítek a nášlapných plošinek a je třeba to nějak pomačkat a pošlapat, aby se otevřela cesta dále touto velkou místností, ale nějaké zásadní útoky na kvalitu intelektu zde nečekejte, v podstatě jde o to pomačkat, co se dá a ono se cesta dále prostě otevře :-)
Takže první level Endless Deep teda má defakto strukturu labyrintu, cílem je ale v podstatě se jen dostat ke dveřím, zamčeným na feather key z Ruin levelu 2. Je to vlastně asi první takový meziúrovňový puzzle této hry, dosud se prakticky držela pravidla, že se žádné quest itemy nepřenášely do jiných pasáží hry, že by tma měly někde něco otevřít. (pokud mě už teda paměť neklame).
Endless Deep má zelený nádech a jsou zde jacísi červení dráčci a hodně tuzí rytíři. Poprvé ve hře do boje posílám vše, co jde, včetně nejsilnějších kouzel a stejně mi občas nepřátelé zatopí. Nejhorší jsou místa, kde nejde kouzla sesílat, tam jsem vzal za vděk kouzelné hůlky, které už mi notnou část hry blokují inventář a teď jsem je konečně použil.
V levelu je jinak schovaný Stone Key, který otevírá dveře ke schodišti nahoru do Ruin level 3, kdyby měl náhodou někdo potřebu se tam vracet.
A taky je čas na rekapitulaci party. Postavy už postoupily nad 18. level, kouzelníci umí vesměs všechna kouzla, některé jsou opravdu megasilná. V bojích už nerozlišuji, koho zapojím do útoku, abych mu nahnal expy a koho z boje vynechám, protože má expů dost. V souboujích totiž dost přituhlo a narazil jsem již na několik momentů, kdy bylo třeba do boje vrhnout již všechno.
V tomto patře je nutno proskočit do teleportu, který vás hodí d ototálně ohnivé zapálené oblasti, každý čtvereček hoří. Proto střídavě pořád kouzlíte ,heal all, heal all, levitace, heal all a do toho děláte kroky, zkoumáte zdi a neustále dostáváte zásahy ohněm. Ve velké zapálené hale je třeba stisknout jednu páku a pak v ní vlézt na každičký čtvereček, na jednom se totiž pod plameny skrývá nášlapná plošinka. Otevřou se dvě zavřené zdi, a tedy průchod pryč. Do průchodu se vlévá oheň (asi tedy láva) a je třeba pelášit, protože v této chodbě nelze kouzlit. Takže žádný heal, žádná levitace. Tak jsem pelášil, ale chodba byla slepá a má parta potupně umírá.
Jinak 3/4 levelu zmapované, takže brzy sestoupím do předposledního 27. levelu. Po tom všem bych už přijal jednoduchou procházečku k hlavnímu bossovi, protože posledních pár levelů bylo zapuzzlovaných více než celý Eye of the Beholder 1. A to jsme měl pocit po prvních 16 levelech, že je hra na puzzly nějak skoupá :-)
Série tlačítek, které zavírají třeba dvě stěny a jiné dvě otevřou jsou oku matoucí a vůbec nevíte, jestli jste se někam jinam teleportovaly nebo se jen ty zdi pozavíraly. Takže můj kix číslo 1. První zavření stěn a otevření jiné jsem považoval za teleportaci jinam a rozkreslil jsem nový list. Šlo jen o chodbu s nepřáteli, vlezl jsem v té chodbě na tlačítko a byl jsem zpět. Později jsem pochopil, že šlo o tutéž chodbu.
Druhý kix byl, že jsem hned na startu levelu protáhl jednu chodbu o čtvereček navíc, což znamenalo, že se mi prakticky zhroutila možnost mapu dobře zapasovat, od počátku byla ujeta.
Třetí kix, oboustranný teleport, parta lítala sem a zpět a vypadalo to jen jakoby procházela průchozí chodbou sem a tam, tudíž jsem špatně navázal a začal přikreslovat mapu dále, jakoby šlo jen o posuvník. Ve skutečnosti šlo o teleport úplně jinam. Paradoxně ale vše zapadlo, jako bych to kreslil dobře :-) Šlo o to najít klíč, ten sjem našel a mohl jsem se vrátit oboustranným teleportem, o kterém jsem se domníval, že je to jen ten posuvník.
Došel jsem k zamčeným dveřím a ty vedly do levelu 2.
Jenže co s mapou? Poznal jsem dvě okrajové části, ty jsem přilepil tedy na kraj, ale zbytek mi vůbec nepasoval, nešlo to z těch 4 listů dát dohromady a tak se přiznám, že jsem rozklikl návod a jal se mapu prostě zkonzultovat.
A tady jsem pochopil ty chyby, a poskládal jednotlivé části mapy dohromady.
Jako normálně bych se posunul dále o level níže, level 1 jsem si splnil, jen prostě ta mapa. To, že to tu chci dokonale zmapovat a zkompletovat mě prostě donutilo do toho návodu a mapy mrknout. Největší chybou byl ten obousměrný teleport, ten mě fakt zmátl v tom, jak ty chodby na sebe vlastně navazují.
Teď už hurá do Labyrintku levelu 2 (mapa 27)
Obrovská hala byla plná otáčedel, teleportů a tlačítek k sešlápnutí, i zatížení pro trvalý efekt. Dále je zde několik tlačítek na zdi, jedno opět chytře schované a neviditelné (respektive dvě, jedno je ještě před halou).
Hala se mapovala chvílemi v pohodě rychle, jindy se člověk zaplantal v tom velkém prostoru, který byl rozdělen několika zdmi, které byly rozmístěny ale pravidelně systematicky.
Halu se spoustou puzzlů jsem nicméně zvládnul, jakožto i celý level. Kamarád Kulhak, který má být v tomto labyrintu někde uvězněn mi před vstupem do levelu 3 seslal zprávu, že si má pospíšit, že nejsem již daleko.
Takže nyní, sestup k finále, labyrinth level 3, mapa číslo 28....kdybyste věděli, v jakém jsem napětí, co bude o level níže, při myšlence, že jde o finále, v hlavě mi probíhají události cca 3 měsíců, které u této hry trávím, hromada map (zde v dokumentech) o docela velké rozloze, které mi daly kupu práce, frustrace, naštvání, ale nakonec krásného pocitu, že jsem to zvládl zmapovat. Spousta dojmů ze samotné hry, které se značně střídaly, to nejlepší si autoři nechali na konec, předchozí cesty se skládaly střídavě velmi příjemné atmosféry a grafiky s pocitem semo tamo prázdnoty, neúčelnosti, případně na druhé straně samoúčelnosti. Při porovnávání s jinými dungeony jsem před usnutím rozjímal, co vlastně hře chybí nebo nechybí, jak si s stojí v porovnání s jinými hrami, které mám za modly a zda drobné chyby jsou opravdu tak zásadní, nebo je jen více vidím s ohledem na hromady zkušeností s hrami tohoto typu. No, finální resumé, případně recenzi, si nechám až na moment, kdy budu mít hru pokořenou, bude to zajímavé dát do kupy.
Tento level skrývá už jen pár fint, podstatné je mít 3 Glass key. Jeden šel najít v levelu 2, další dva se skrývají v chodbičce hned u vstupu do levelu, která se ale otevře později a porpavdě přesně nevím, co to otevření spustí.
Po poražení uvítacího výboru a nalezení tajného tlačítka ,které otevře dveře, se jde dlouhou chodbou, hned ze startu té chodby je místnost (zamčeno na glass key), kde má jedna z potvor Kuhalkův meč, velmi silná zbraň.
Dále chodba vede dlouhatánskou pasáží na sever, pak na západ, zde se na konci chodby skrývá pravděpodobně dead end v případě, že byste sem došli bez jediného glass key, protože se zde uzavře chodba nazpět, když stisknete tlačítko u nášlapné plošinky.
Zde je třeba ovšem vstoupit do průchozí zdi směrem na jih a odemknout další dveře (glass key).
Otevře se před vámi obrovská hala, ohnivé políčka po zmapování vykreslí obrazec hlavy krále s korunou.
Podstatný je jihovýchodní roh místnosti, ke kterému se dopracujete po sérii dlouhých bitek s nepřáteli, kteří na vás čekají schovaní mezi sloupy, které obklopují celou místnost.
V rohu se skrývá Pendugmahle, úhlavní nepřítel, boss. Je třeba jej porazit, vypadne z něj glass key (důležitý, pokud jste si nezašli pro dva glass key do chodbičky u vstupu do levelu. Teď by vám chyběl.
Boss to nebyl těžký, v místnosti sice nelze kouzlit, jde to jen v místě úplně na západě místnosti mezi výklenky. Není problém tam doběhnout seslat léčivé kouzla, kdyby boss moc zatápěl. Ale já jej porazil na jeden zátah, tentokrát jsem udělal i pár ústupů a úkroků před jeho kouzly.
Mojí nabušení borci se spoustou artefaktových zbraní a zbrojí. Hra je v podstatě postavena tak ,aby vaše parta končila hru na 20. levelu úrovně zkušeností. Některé artefakty jsou schopny postavě level přidat, pokud je equipnut.
Kdo je zvyklý mapovat, asi si stejně hru zmapuje sám, kdo není a nechce se tím zdržovat, tak se připravte na mírně ochuzený zážitek ze zpracované mapy, protože podle map se hra bude hrát jako z rychlíku, chodby, kde nic není, logicky s mapou nebudete prohledávat a část gameplaye je rázem pryč. Na druhou stranu, kdo se pustí i do mapování, vystavuje se naopak riziku, že hru zahodí po osmé mapě, protože mapování téhle hry je tak úmorné, jako snad nic. Zdá se mi, že ani u Might and Magicu 1, který má map více, jsem takovou šichtu s mapami nepociťoval.
Tento herní report bude kapku netradiční. Pochází totiž z doby - počátek roku 2019, kdy jsem ještě neměl tento blog a psal jsem jej na stránkách Old Games. Někteří deníček možná znáte, odkazoval jsem na něj i v recenzi na hru. A proč jej v přepisu dávám sem? V podstatě jen ze záložních důvodů a taky z jakési touhy kompletisty mít svá "díla" nashromážděny na jednom místě :-)
Deník působí možná trochu neuspořádaně, nadpisy levelů spíše odkazují na to, v jaké fázi hry se v daný den nacházím, než že by vždy přesně popisovaly dění v daném levelu. Holt to ještě nemělo tehdy tu správnou fazónu :-) Jelikož jde vlastně už o záznam staršího textu, nebudu jej ani kouskovat na několik dílů a dávám jej celý na jednou v plné obludné velikosti. Ano, je to rozsáhlé čtení, ale taky spousta map a obrázků.
Takže teď se přenesme na chvíli do časů asi dva a půl roku nazpět, kdy jsem deník odstartoval, přesného data tedy 29.1.2019:
Abandoned Places 2 je pokračováním jen dvoudílné série. Začínám od druhého dílu, neboť jej mám na rozdíl od AP1 v krabici a navíc mě AP1 prozatím nezaujala natolik, že bych s ní chtěl ztrácet čas (čímž tak trochu porušuji svou puntičkářskou tradici, že líbí-li se mi jeden díl série, chci mít a dohrát všechny díly, ale nebude to poprvé, do Wiz1 taky nikdy nepůjdu (i když, kdo ví...:-), zatímco ponořit se do temné Abandoned Places II se zvláštní melancholickou, temnou a taky nostalgickou atmosférou, to mě láká už od recenze v Excaliburu 19, byť si tam nevysloužil zrovna nejlepší hodnocení. Ale ta atmosféra z té stránky doslova přetékala. Jen podotknu, že jsem hru měl kdysi dávno už rozehranou (bohužel jsem se orientoval dle map z Excaliburu) a byl jsem docela daleko a pak jsem toho z časových důvodů nechal a už se k tomu nevrátil a samozřejmě jsem ztratil savy. Nyní mám závazek to dojet do konce a sám si to zmapovat...
Před 4 sty lety porazila parta 4 hrdinů Kalynthie Bronagha, prince zla. Stvořitel Bronagha, Pendugmahle (to jsou jména, co? Je vidět, že hru dělali Maďaři :-) se naštval a rozhodl se pomstít. Svět před ním může zachránit jen Meč života Kuhrak, který jediný může přivést zpět zapomenuté hrdiny schopné porazit nové zlo.
A tady začíná příběh našich hrdinů, kteří se pokusí získat Meč života a přivést čtyři zapomenuté hrdiny...
Abandoned places 2 je ten typ hry, který události předkládá v textech, což tak nějak mně osobně zvyšuje napětí ve hře více, než kdyby na mě čekala nějaká efektní animace nebo dech beroucí vizuál události. Takže start je ve velké hale, kde došlo k vřavě a defakto porážce. Vůdce, který vedl oddíl, leží polomrtvý na zemi a zachránit jej může jen Elixir of Health. Jsem oddílem vyslán jej najít a vůdce uzdravit. Dokud jej nenajdu, nenaleznu ani východ z kobky, v které se prohání hordy kostlivců. Jdu tedy na věc. Oddíl byl totálně zdecimován a má parta postupuje pomalu, s holýma rukama a nulovou zbrojí. Za prvním rohem nacházím po nedávné bitvě ležící meč, kterým vyzbrojuji jednu z postav.
Pro představení party je nutno zmínit její jména. Dva bojovníky Aruthu a Jimmyho doprovázejí Mág se specializací na léčbu Pug a mág s útočnými kouzly Ringo.
Parta naráží na první nástrahy, v jedné chodbě vylétává jakési magické kouzlo zraňující postavy, tama se tedy zatím nevydám a beru to opačným směrem na jih. Několik bitev s kostlivci ukazuje, jak bude hra asi fungovat.
Postavy dostávají expy za každý úder. Fyzicky je třeba trefit nepřítele, ale mágům přibývají i expy za úspěšně seslané jakékoliv kouzlo.
První třetinu dungeonu jsem jel na 2x, prvně mi postavy zemřely hlady. Pak jsem se díky manuálu rovzpomněl, že je zde kouzlo create food. Tak jsem healoval jen tak postavy mágem Pugem (ten se bude jasně trénovat nejrychleji a jde ho hned ze startu dobře nagrindovat). Na levelu 2 mu přibude kouzlo Create Food a je vystaráno.
Kouzelníci mají 8 stupňů magie a každým levelem jim přibude nějaké to kouzlo.
Mám rád postup na zkušenostních levelech a jak se jde někde nagrindovat ,jsem v sedmém nebi, takže trochu boostuji postavám expy, bojovníci tedy mají tu smůlu, že si musejí počkat na ostrou akci. Ale té je zde také dost.
Každopádně, chodby temné, atmosférou hra přetéká, myslím, že to bude dobrodružství jako řemen. Hru mapuji, takže průběžně můžete koukat na mapy.
Tempo je pozvolné, zkoumám a mapuji pečlivě, každý krok v dungeonu sebere sekundu, zakreslování jednoho kroku trvá cca 10 sekund, takže je jasné, co mi sebere stěžejní část času, nepočítám-li souboje :-)
Mapa Vezir´s ruined town i s popisky, odkaz na mapu s popisky.
(30.1.2019)
2. The Crypt under Vezil´s Town - level 2
V levelu 1 jsem prošel, co se dalo, podle struktury 30x30 tam jsou ještě neprojité oblasti, ale jsou zatím nepřístupné. Je to v podstatě takový rozehřívací level, který vás naučí nevrhat se všude po hlavě, ale rozvážně přemýšlet, kde se co může otevřít, proti kolika nepřátelům máte šanci a kdy je lepší se stáhnout.
A tady začíná příběh našich hrdinů, kteří se pokusí získat Meč života a přivést čtyři zapomenuté hrdiny...
(29.1.2019)
1. Ruined Vezil´s Town - Level 1
Pro představení party je nutno zmínit její jména. Dva bojovníky Aruthu a Jimmyho doprovázejí Mág se specializací na léčbu Pug a mág s útočnými kouzly Ringo.
Parta naráží na první nástrahy, v jedné chodbě vylétává jakési magické kouzlo zraňující postavy, tama se tedy zatím nevydám a beru to opačným směrem na jih. Několik bitev s kostlivci ukazuje, jak bude hra asi fungovat.
Postavy dostávají expy za každý úder. Fyzicky je třeba trefit nepřítele, ale mágům přibývají i expy za úspěšně seslané jakékoliv kouzlo.
První třetinu dungeonu jsem jel na 2x, prvně mi postavy zemřely hlady. Pak jsem se díky manuálu rovzpomněl, že je zde kouzlo create food. Tak jsem healoval jen tak postavy mágem Pugem (ten se bude jasně trénovat nejrychleji a jde ho hned ze startu dobře nagrindovat). Na levelu 2 mu přibude kouzlo Create Food a je vystaráno.
Kouzelníci mají 8 stupňů magie a každým levelem jim přibude nějaké to kouzlo.
Mám rád postup na zkušenostních levelech a jak se jde někde nagrindovat ,jsem v sedmém nebi, takže trochu boostuji postavám expy, bojovníci tedy mají tu smůlu, že si musejí počkat na ostrou akci. Ale té je zde také dost.
Každopádně, chodby temné, atmosférou hra přetéká, myslím, že to bude dobrodružství jako řemen. Hru mapuji, takže průběžně můžete koukat na mapy.
Tempo je pozvolné, zkoumám a mapuji pečlivě, každý krok v dungeonu sebere sekundu, zakreslování jednoho kroku trvá cca 10 sekund, takže je jasné, co mi sebere stěžejní část času, nepočítám-li souboje :-)
2. The Crypt under Vezil´s Town - level 2
V levelu 1 jsem prošel, co se dalo, podle struktury 30x30 tam jsou ještě neprojité oblasti, ale jsou zatím nepřístupné. Je to v podstatě takový rozehřívací level, který vás naučí nevrhat se všude po hlavě, ale rozvážně přemýšlet, kde se co může otevřít, proti kolika nepřátelům máte šanci a kdy je lepší se stáhnout.
Fighteři budou mít opravdu těžký úděl, ti získají expy fakt jen souboji, zatímco se mi trochu povedlo mimo soutěž nagrindovat své mágy, léčitele na level 7, což je obrovský skok, oproti fighterům má o 170 000 expů více. Samozřejmě tohle grindování není povinné a já jsem si zkusil hranici, kdy mě to ještě bavilo a kdy už je postup na další level tak zdlouhavý, že mi tento level u mágů zatím postačí. Naučili se dost kouzel do stupně jejich knihy 3 z osmi a jsou tam užitečné kouzla jako níže zmíněný Create Food, silněji léčivé kouzla, levitace, obklopení se ohněm a podobně.
Takže už moc nestresuji a klidně si jdu do bojů, před tím ve mně byla docela malá dušička, kdo mě kde vykostí.
Mapování bude opravdové peklo. V manuálu jsou první dva levely hry, ale přes to jedu bez toho a mapuji si sám, ale když mě hodil teleport neznámo kam, nedalo mi to a kouknul jsem do manuálu a zjistil, že schody neznamenají sestup do levelu 2, ale že jsem měl pokračovat kreslením v levelu 1 do toho prázdného místa, ale to člověk prostě nemůže vědět. Takže varianta je - teleporty a schody - lokace, kam mě přenesou kreslit bokem a pokud nenavážou nikde na původní level nějakou chodbou, nechat je bokem jako další levely a nebo po nakreslení všeho to zkonzultovat s prázdnými místy v mapě levelu a tam to otrocky překreslit.
(31.1.2019)
Když člověk proleze celý ten prostor, zjistí, že lokace, do kterých se teleportoval pasují do míst, kde v levelu zůstaly volné místa. Level 1 tedy kromě jednoho či dvou čtverečků zmapován a dán do kupy i s peripetií se schodištěm, které ústí do sekce, která čtvercově spadá do stejného řekněme podlaží, i když je jako o patro níže. Řešením zůstává mapovat lokace, které mě hodí jinam, na chvíli zvlášť a pak mapy pospojovat. Je to dost práce navíc, zvláštní, jak mě mapování doslova sere, ale přitom je to fakt nádherná práce s tím a výsledek je pak nádherný pohled, pro mě jsou ty mapy jako nádherné obrazy, jen vytisknout a zarámovat :-DCo se týče hraní, tak hledám jeden zpropadený klíč, který nemůžu najít :-)
Tak ten klíč, který vidíte na obrázku, mi pochroumal sebevědomí, ale uvedu na pravou míru, proč jsem v tom nevinně :-)
První klíč a zamčené dveře mě v tomto dungeonu vyškolily, po té, co jsem dohrál opravdu hard core dungeony jsem myslel, že mě už nemá co vykývat, ale bohužel, a možná bohu dík, protože pořád má člověk aspoň pocit, že před ním stojí nějaká výzva, která pobaví, člověk se chytne za vlasy a říká si, já to věděl ,a to jsou prostě krásné herní okamžiky.
1. Paměť děravá, z předchozího hraní jsem zapomněl jednu věc. Na zdech jsou tlačítka, takové posuvné do strany, jasné a zřetelné. No, ale co jsem zapomněl, že jsou zde i tlačítka naprosto nenápadné, velikost pár pixelů, v sáhodlouhých chodbách krásně přehlédnutelné a minul jsem je. Malý trojúhelníček mezi kamínky. Tupé kouknutí do návodu mě naťuklo, že tam jsem byl, ale tlačítka si nevšimnul. V podstatě bych tím jen minul jeden průchod do pasáže, kde jsem se už před tím teleportoval a minul bych tím bednu s pár věcmi jako Long Sword, no nic, bez čeho bych hru nedohrál, však najdu lepší zbraně. Ale povinně jsem si pro to teda zašel, když už jsem to našel v návodu.
2. Podstatnější je ten klíč. Budu muset zkusit poštelovat emulátor, protože mi hra v jedné věci neběží příliš korektně. A to je pohyb přes šipky na klávesnici. Občas totiž nezareaguje a musím šipku zmáčknout znovu. Otravné, ale jde to přežít. Jenže zde se průchozí zdi objevují pohybem a nárazem do nich. Díky nereakci šipky dopředu jsem ovšem minul fatální průchozí zeď, za kterou se skrýval naprosto klíčový předmět, klíč ke dveřím, vedoucích do regulérního levelu 2 této hry. Tedy schodiště, které mě zavede opravdu o patro níže, ne jen do jiné sekce levelu 1, jako tomu bylo u prvního schodiště, na které jsem narazil a totálně zmátlo mé mapovací snahy.
(2.2.2019)
Level druhý je hrobkou, spočívá zde několik charakterů důležitých pro historii města, v jehož ruinách se nacházím. Je zde například pohřben Marcus, mocný mág, Malboros (neplést s Marlborem), první vládce města nebo Weshanda, jeho žena. Level je docela zapuzlovaný, jsou zde ohnivá pole, různé vracečky, tedy pole, kde když vstoupíte, hodí vás to zpět, ze stěn mnohde vycházejí magické střely a celkově je zde plno nástrah a hra jasně naznačuje, že o tohle půjde především. Zapeklitost v chodbách a jejich mapování. Bez toho mapování by konkrétně tato hra ztratila v mnohém na svém kouzlu a stala by se jen procházečkou a pobíječkou potvor. RPG systém stále nevím, jak ohodnotit. Líbí se mi, že nestagnuje, je zde možnost vývoje a hráč není odkázán jen na přidělený přísun potvor, které jsou nositelem expů. Na druhou stranu se to týká jen mágů, protože mana se pořád doplňuje a není problém se občas někde zastavit a cvičně vychrlit nějaká kouzla, která přidají expy. Takže kouzelníci se již radují z osmého levelu zkušenosti fighteři jsou rádi za čtyři, protože těch nepřátel není zase tolik, zatím jsem se tedy nesetkal s respawnem.Jinak jsem konečně našel nějakou dobrou zbroj, zbraní taky pár a postavy, co se výbavy týče, vypadají k světu.
Level 2 téměř zmapován a jsou tam docela puzzle špeky ve smyslu proběhni ohnivým polem, v kterém tě různé posouvátka hází samy do prostředka hořící oblasti, spousta tajných plošinek, které nejsou vidět. Opravdu kartografův ráj a řešení nástrah kobky, v tomto ta hra fakt vyniká. A líbí se mi i systém magie, ono to nevypadá, že to je nějak sofistikované po RPG stránce, na začátku máte výběr ze dvou povolání, fighter a pak mág, ale těch jsou tři druhy podle sfér, sféry se dělí na tři a každá má svou manu a každé kouzlo spotřebuje kombinaci many z určitých sfér. Nevyváženě ovšem působí levelování postav, už jsem to asi psal, ale fightery neposunete ani o píď, pokud nemlátí do potvory, zatímco mágové si mohou jen tak levelovat někde u zdi sesíláním healů do prázdna. Proto se v soubojích snažím nebojovat efektivně, mágové by to smetli kouzly a bojovníci by zase nedostali expy, ale naopak se to snažím utlouct za každou cenu jen těma bojovníky, zatímco mágové hledí a koukají, jak se bojovníci trápí, místo aby přiložili ruku k dílu.
Našel jsem elixír a vyšel nahoru do ruiny města, abych jej podal Pánovi, kterému přinesl uzdravení ze smrtelných zranění. Nyní mě posílá do trpasličích dolů (miluji trpasličí hory v každé hře), kde mám najít artefakt, štít Dobelal. Je třeba shromáždit artefakty dříve, než zlý Pendughmahle. Jsem varován před trpaslíky, kteří se dost možná mohli přidat na jeho stranu. Takže hurá do trpasličích dolů....
Mapa The Crypt under Vezil´s Town - level 2Level 2 téměř zmapován a jsou tam docela puzzle špeky ve smyslu proběhni ohnivým polem, v kterém tě různé posouvátka hází samy do prostředka hořící oblasti, spousta tajných plošinek, které nejsou vidět. Opravdu kartografův ráj a řešení nástrah kobky, v tomto ta hra fakt vyniká. A líbí se mi i systém magie, ono to nevypadá, že to je nějak sofistikované po RPG stránce, na začátku máte výběr ze dvou povolání, fighter a pak mág, ale těch jsou tři druhy podle sfér, sféry se dělí na tři a každá má svou manu a každé kouzlo spotřebuje kombinaci many z určitých sfér. Nevyváženě ovšem působí levelování postav, už jsem to asi psal, ale fightery neposunete ani o píď, pokud nemlátí do potvory, zatímco mágové si mohou jen tak levelovat někde u zdi sesíláním healů do prázdna. Proto se v soubojích snažím nebojovat efektivně, mágové by to smetli kouzly a bojovníci by zase nedostali expy, ale naopak se to snažím utlouct za každou cenu jen těma bojovníky, zatímco mágové hledí a koukají, jak se bojovníci trápí, místo aby přiložili ruku k dílu.
Našel jsem elixír a vyšel nahoru do ruiny města, abych jej podal Pánovi, kterému přinesl uzdravení ze smrtelných zranění. Nyní mě posílá do trpasličích dolů (miluji trpasličí hory v každé hře), kde mám najít artefakt, štít Dobelal. Je třeba shromáždit artefakty dříve, než zlý Pendughmahle. Jsem varován před trpaslíky, kteří se dost možná mohli přidat na jeho stranu. Takže hurá do trpasličích dolů....
Outside World 1
Venek se skládá vždycky z takové rozsáhlé sekce 30x30 čtverců, kde je vždycky klíčová jedna lokace - vstup do dané kobky a pak jsou tam na kraji dvě města, které jsou předělem mezi těmito venkovními lokacemi. Městem z jedné strany vejdete, druhou stranou vyjdete. Jde tady prodávat přebytečné zbraně, nakoupit si nějaké lepší, poprodávat drahokamy.
Venek se skládá vždycky z takové rozsáhlé sekce 30x30 čtverců, kde je vždycky klíčová jedna lokace - vstup do dané kobky a pak jsou tam na kraji dvě města, které jsou předělem mezi těmito venkovními lokacemi. Městem z jedné strany vejdete, druhou stranou vyjdete. Jde tady prodávat přebytečné zbraně, nakoupit si nějaké lepší, poprodávat drahokamy.
Město funguje jako statický obrázek, kde klikáte na ikonky jedlotlivých lokací - obchod, hospoda, chrám. Vlastně je to koncept Wizardry, akorát AP2 k tomu dodává tu venkovní lokaci, která je vlastně trochu zbytečná a opruz je to mapovat a počítat kroky mezi jednotlivými stromy v prostoru, nicméně je graficky docela pěkná a pobíjením medvědů zde se potulujících lze navíc získat nějaké expy pro bojovníky..
(5.2.2019)
Tak tady nastalo značné zdržení, mohl bych to mapování venkovních prostor nechat plavat, Protože kromě dvou měst a lokace v tom prostoru není nic zásadního, ale puntičkářsky chci zmapovat i venkovní prostory, ty jsou ale na mapování obzvlášť úmorné (kdysi jsem je už zmapované měl v jakémsi amigáckém kreslícím prográmku, ale ty jsem ztratil, ale tady v DJovém Dungeon Map Editoru stejně vypadají lépe.
Tak tady nastalo značné zdržení, mohl bych to mapování venkovních prostor nechat plavat, Protože kromě dvou měst a lokace v tom prostoru není nic zásadního, ale puntičkářsky chci zmapovat i venkovní prostory, ty jsou ale na mapování obzvlášť úmorné (kdysi jsem je už zmapované měl v jakémsi amigáckém kreslícím prográmku, ale ty jsem ztratil, ale tady v DJovém Dungeon Map Editoru stejně vypadají lépe.
Takže první Outside prostor zmapován, je to peklo odpočítávat kroky na loukách mezi stromy :-) https://www.oldgames.sk/dungeon-mapper/map.php?map=785
Jo, a jsou tu medvědi a různá havěť, takže velmi cenné expy pro bojovníky.
(6.2.2019)
S mapováním komletního Outside World 2 se budu pachtit až po té, co dojedu trpasličí doly, protože jsem na ně narazil docela záhy a nešlo tam nevstoupit. Jak jsem už psal, miluji trpasličí doly a jakmile jsem do nich vstoupil, tak jsem propadl zcela tamní atmosféře, ách, ta grafika, já mám tohle prostě nejraději. Je to 64 barev, maďarští snaživci se snaží a nikdo nepředpokládá, že graficky trumfnou třeba Beholdera od SSI, nicméně, proč vlastně ne, v Abandoned Places II opravdu narážím po grafické stránce přesně na to, co zboňuji a co me dostalo už v Excaliburu 19, ta atmosféra toho sálá. Jedny z nejhezčích trpasličích dolů, co jsem kdy navštívil :-)
(9.2.2019)
Dwarf Mines level 1
První level trpasličích dolů prolezen a zmapován. Největší komplikací bylo zmapovat prostory jakýchsi automatických chodníků - tedy že šlápnete na pole a ono vás to hází na další a další až dojedete někam, kdo ví kam. Některé jsou zacyklené a musíte z tama vystoupit. Někdy je to klíčem k posunu dále, vystoupit na správném místě.
První level trpasličích dolů prolezen a zmapován. Největší komplikací bylo zmapovat prostory jakýchsi automatických chodníků - tedy že šlápnete na pole a ono vás to hází na další a další až dojedete někam, kdo ví kam. Některé jsou zacyklené a musíte z tama vystoupit. Někdy je to klíčem k posunu dále, vystoupit na správném místě.
Dále mě hra trochu proškolila v orientaci, co se týče teleportů. Je zde také dost pastí a nášlapných plošinek spouštějících různé efekty.
Soubojů jsem rovněž prošel dostatek a bojovníci se dostali ve zkušenostech na level 6, kouzelník léčitel je na levelu 9, battle mág na levelu 8. Zatím jsem neabsolvoval výrazně těžký souboj nebo bossfight, který by mě nutil obíhat kolem potvory, vše zatím v pohodě face to face.
(11.2.2019)
Dwarf Mines level 2
Tak tento level byl úmorný hlavně na mapování, obrovská hala s různými pastmi, přehazovadly, pojízdnými chodníky, otáčedly, teleporty. Zmapovat těchto cca 15 x 13 čtverců haly mi zabralo několik herních dní, potíž bylo hlavně si uvědomit, kam mě házely teleporty v hale, ale nakonec to bylo vždy do jednoho místa a člověk si to časem uvědomil.Level mám téměř zmapován, viz mapa, jen dodělávám pár místností.
Zapuzzlovaností tahle hra hravě překonává Beholdera 1 a dost možná i Beholdera 2. (Možná trochu silný názor, ale takhle jsem to aktuálně při hraní tehdy viděl :-)
Jinak kromě trpaslíků mě tu otravují podivné zelené potvůrky, ale nic dramatického :-)
Zapuzzlovaností tahle hra hravě překonává Beholdera 1 a dost možná i Beholdera 2. (Možná trochu silný názor, ale takhle jsem to aktuálně při hraní tehdy viděl :-)
Jinak kromě trpaslíků mě tu otravují podivné zelené potvůrky, ale nic dramatického :-)
Tento level je víceméně takový procházecí, kromě pár klíčů, jedněch neodemknutelných dveří a spoustu plamenných políček i vodních ploch zde není nic zásadního, kromě spousty soubojů, které jsem uvítal, aby se mí dva válečníci vepředu trochu zdokonalili v boji a konečně dosáhli levelu zkušenosti na číslo 7. Mí dva mágové se průběžně stále trénují kouzlením a jsou na levelu 9. Atmosféra je stále suprová, takže hra motivuje k dalšímu postupu a neustálému kreslení map, které si docela užívám :-)
Dwarf Mines level 4.
(18.2.2019)
(18.2.2019)
V levelu 4 se kromě zajímavého puzzle s meči a několika pastí nenacházelo nic moc zajímavého, takže level slouží pro nasbírání případné chybějící zbroje a hlavně zkušeností při bitkách s trpaslíky.
Přeci jen ještě jedna zajímavost tu vlastně je, jedna zamčená bedna.
Postavy: Fighter level 8, druhý Fighter level 8, Mág léčitel 10 level, mág s útočnými kouzly - level 9
Kartografické orgie pokračují, ale vyhcházejí z toho pěkné líbivé mapy, na které jsem náležitě hrdý :-)
Po trpasličích levelech mě čekají jakési stoky, do kterých jsem už z lehka nakounul a po dořešení pár čtverečků ještě v Mines level 4 se vydám do stok, které budou po 4 levelech dolů příjemnou i grafickou změnou.
Tahle hra je jinak opravdu kobkařův ráj a když přemýšlím, proč se hra více neproslavila, tak z důvodů designu úrovní a grafiky to nebude. Levelování postav je nakonec zajímavé. V čem bych možná trochu viděl rezervy jsou předměty, hlavně výbava postav. Najdete zbroj, která vám až na výjimky nic nepřidá. Nevím proč. Možná je to nějak odclassovano a nemá cenu cpát chain mail na kouzelníka, ale jim nic nepřidá ani leather armour, tak nevím.
Přeci jen ještě jedna zajímavost tu vlastně je, jedna zamčená bedna.
Postavy: Fighter level 8, druhý Fighter level 8, Mág léčitel 10 level, mág s útočnými kouzly - level 9
Kartografické orgie pokračují, ale vyhcházejí z toho pěkné líbivé mapy, na které jsem náležitě hrdý :-)
Po trpasličích levelech mě čekají jakési stoky, do kterých jsem už z lehka nakounul a po dořešení pár čtverečků ještě v Mines level 4 se vydám do stok, které budou po 4 levelech dolů příjemnou i grafickou změnou.
Tahle hra je jinak opravdu kobkařův ráj a když přemýšlím, proč se hra více neproslavila, tak z důvodů designu úrovní a grafiky to nebude. Levelování postav je nakonec zajímavé. V čem bych možná trochu viděl rezervy jsou předměty, hlavně výbava postav. Najdete zbroj, která vám až na výjimky nic nepřidá. Nevím proč. Možná je to nějak odclassovano a nemá cenu cpát chain mail na kouzelníka, ale jim nic nepřidá ani leather armour, tak nevím.
U některých předmětů mám pocit jakési inflace, jsou tu, člověk něco najde a těší se, že bude mít novou zbraň nebo zbroj, ale obvykle to není nic, co bych už neměl v rukách a tak to slouží jen k zpeněžení ve městě. Samozřejmě je zase blbost čekat, že se v nějakých kobkách bude na každém kroku nacházet nový ultimátní předmět, ale když už je to schováno v truhle, kterých tu není moc a člověk se k ní žene jako k něčemu výjimečnému, tak by člověk v té truhle čekal něco více než jen dvoje jahody, jedny hřiby a dvě louče, které si za pár grošů může nakoupit ve městě a jídlo si vlastně nakouzlit.
Sewers level 1
Stoky jsou pěkné, se zeleným bahnem, trochu to připomíná Beholdera jedničku :-) Přivítali mě zde mniši a velcí červi. Mí ostřílení bojovníci si s nimi hravě poradili. Prošel jsem několik pasáží se střílecími pastmi, level nakonec nebyl tak těžký a můžu v pohodě sestoupit o patro níže.
Inventář mi už přetéká věcmi a docela uvažuji, jestli neudělat návrat do města a nerozprodat to tam. Ale je to pět pater nahoru.
Prasárnička číslo dvě, zjistil jsem asi kouzlo toho, proč mi v 3. levelu trpasličích dolů zůstaly neotevřeny jedny dveře. Klíč k nim mám, ale nevěděl jsem o něm. Ukázalo mi to až zoufalá neschopnost najít klíč k posledním dveřím ve stokách level 2, kde už fakt žádný klíč nebyl a posledním zoufalým výkřikem bylo použít magický drahokam, který jsem tu našel v jedné truhle, čili použil jsem jej na zámek a heuréka!, ty dveře se otevřely :-)
Poslední level stok pokořen, políčka s vracečkami nebo pojízdnými chodníky byly kapku opruz, ale zvládnul jsem to. Zabralo mi to celou neděli, mapu jsem 3x poplantal a musel jí tak díky tomu z velké míry celou překreslovat. Ale stane se. Holt ty pojízdné pole jsou matoucí a člověk ne vždy trefí správný čtvereček a pak ujede celá mapa :-)
Graficky se nedělo nic zvláštního oproti předchozím dvěma levelům stok, tak dám obrázky členů mé party, jsou již docela vymakaní.
Popravdě, žádný ze soubojů v této hře zatím nebyl problém a i při obklíčeních se to s léčícími kouzly ubojovalo tak nějak řekněme s prstem v nose. Asi první dungeon, kde vůbec neřeším souboje úkroky nebo obíháním nepřátel. Bossfigty zde v podstatě nejsou, i když to nebyly ani v Beholderovi. Nicméně v něm jsem se asi v soubojích zapotil více. Ne, že bych tedy do toho bloudění a mapování potřeboval ještě nějaký výrazný challenge navíc, hru si vskutku užívám, ale kapku by to chtělo zúročit ty levely postav a jejich schopnosti. Podotýkám, že souboje jedu bez kouzel a to jen proto, že chci co nejvíce expů nacpat bojovníkům, kouzelníci se mohou trénovat jen sesíláním kouzel do prázdna, jak jsem psal již na začátku. Kdybych používal ještě i útočné kouzla, tak bych to asi vše smetl blesky za pár kol a bojovníci by neměli co dělat. Efekty kouzel si tak aspoň prohlédnu, když je sesílám do prázdna, jsou tu pěkné blesky, vodní koule, fireball... a nepřítele občas sešlu sleep, ale to jen když si vzpomenu :-)
Graficky se nedělo nic zvláštního oproti předchozím dvěma levelům stok, tak dám obrázky členů mé party, jsou již docela vymakaní.
Asi by to mohlo hráče, kteří čekají nějaký pořádný challenge, mohlo odradit, ale zase, kdyby byly souboje těžší, tak je stejně člověk pořeší obíháním, aby se vyhnul smrtícím zásahům. Tady je hra velmi odlišná od ostatních Amigáckých dungeonů jako např. Knightmare nebo Crystal Dragon. Tak boj tváří v tvář znamenal smrt kolikrát po dvou třech zásazích nepřítele a obíhání byla doslova nutnost. Tady ne, tady to uklikáte v jedné chodbě face to face. Samozřejmě když je řada nepřátel dlouhá, někdy to jde ve třech vlnách, tak je třeba kouzelníky sesílat léčbu, ale jiné úskalí to nemá. Hra opravdu vsází hlavně na řešení bludiště a atmosféru a v tomhle nezklamává.
Jinak nepřátelé se zde nerespawnují, co zabijete, to je mrtvé a už se nikde nikdy neobnoví. Proto ten sběr zkušeností z bojů jen pro dva bojovníky v čele, co nenasbírají v boji již jinde nezískají.
Ancient Dwarven Mines level 1
Sestoupil jsem do Ancient Dwarven Mines, po stokách se změnil design kobek, vypadá to na starobylý trpasličí dóm. Nepřáteli zde jsou záhadní rytíři.
Level je komplikovaný v tom, že má teleporty a tím se komplikuje mapování, hodí někam a nevím kam, tak jsem opět mapoval na dva listy a ty pak spojil. Dále jsou zde rotační pasti, temná místa, kde se musí svítit loučemi, případně kouzlem, které trvá ale zoufale krátce. Temná místa jsou celkově v této hře opruz. Dají se tedy snadno řešit loučemi, s kterými je nutno šetřit. Ty nalezené v kobkách mají solidní trvanlivost, akorát tak na vyřešení inkriminovaného tmavého místa. Nemá cenu se ale zásobit nakoupenými loučemi z města, ty mají trvanlivost asi tak jako kouzlo světlo, tedy pár sekund.
Mapa Ancient Mines level 1 s popisky
Tenhle level mi dal zabrat. Nachází se zde systém 4 teleportů a mapování tak proběhlo na 4 listy, které jsem pak spojil dohromady, když se začalo rýsovat, jak do sebe zapadají. V tomto levelu jsem našel hlavní cíl mé cesty, artefakt, štít Dobelar.Po té se mi ozval Kuhlak, který mi povyprávěl příběh o věži, do které se musím vydat následně .Kuhlak zde totiž byl poražen,je zde uvězněn v labyrintu a je nutno jej osvobodit a pak porazit zlého Pendugmahla.
(3.3.2019)
Ancient Dwarven Mines level 2V levelu je pár puzzlů, které nejsou složité a z předchozích pater je tak nějak už jasné, v čem spočívá řešení, nicméně co mi nejde do hlavy, proč mi v mapě 32x32 zůstala asi 1/5 mapy nepřístupná. Vzhledem k ozývajícím se krokům nepřátel je jasné, že za těmi zdmi ještě nějaký prostor je, ale prolezl jsem level skrz naskrz, vyzkoušel a prohledal každou zeď a cestu jsem tam prostě nenašel. Na dohrání to asi vliv mít nebude, protože klíčový předmět mám a mohu jít dále.
Nicméně neúplnost mapy mě iritovala natolik, že jsem sáhl ke konzultaci s ICEovými mapami v Excaliburu a i když on má ten prostor zmapovaný, tak tam k němu rovněž nemá nakreslen přístup, ani nějakou průchozí zdí, ani teleportem, navíc tam má zmatečně poznačeno, že štít Dobelar se nachází právě v té uzavřené sekci a zároveň i tam, kde jsem štít našel já.
Jelikož po ani dalším několika hodinovém průzkumu jsem cestu do daného prostoru nenašel, rozhodl jsem se tento kus mapy vyplnit prostě zdí, jakoby tam nic nebylo.
Mapa ancient Mines level 2 s popisky.
(17.3.2019)
Outside Worlds 2, 3, 4
Po delší odmlce se ozývám z pikniku na louce, jo, trochu jsem se zdržel ve venkovních prostorech, na čerstvém vzduchu, ale parta už zabalila tábor, uhasila ohniště a po několika dnech se vydává na další pouť, momentálně se ještě oddává mapování okolních venkovních prostor a pak hurá do věže, jelikož mám rád historickou architekturu, tak jsem strašně zvědav, po starých ruinách a trpasličích dolech, v jakém slohu bude ta věž.(19.3.2019)
Venkovní prostory jsou již zmapovány, návštěva dvou měst byla čistě formální, vlastně ani nevím, na co tu ty města jsou, ale pro pocit, že ten svět žije jsou fajn, asi jako v Areně, nic světoborného tu nenakoupíte, ale prostě je to tu :-) Alespoň mají ty města pěkné obrázky a vlastně všechny 4 vypadají jinak.A nyní se mohu vrhnout na to hlavní, první level Věže.
(23.3.2019)
Tower level 1
Vstoupil jsem do přízemního patra, architektonicky působícího velmi impresivně. Na začátku hned dostávám upozornění, že některé pilíře zde nejsou původní.Po prolezení části patra získávám další indícii, že některé dostavované sloupy by mohly jít rozbít explozi. Narazil jsem již na dva, které blokují cestu. Jak docílit exploze, tak na to se mi přijít nepovedlo, jestli je klíčem flaša s olejem, kterých jsem měl tak přeplněný inventář, že jsem je povyhazoval a tím shořely, tak mě asi trefí šlak :-)
Každopádně po prolezení sekce s jezírkem a sekce celé v ohni jsem nenašel klíč k tomu, jak odhalit horní polovinu tohoto patra, ale narazil jsem na schodiště do dalšího nadzemního patra věže, tak se vydávám vzhůru.
Poznámka: v tomto levelu v ohnivé sekci je obzvláště důležité kouzlit levitaci, která zmírní o polovinu damage ohněm a stále je třeba míti u léčitele mít připravené kouzlo heal party, když hit pointy postav začnou klesat na nebezpečné minimum. V podstatě je to přípravka na to, co partu bude čekat dále.
Věž level 0
Druhé patro věže je o poznání temnější. V celé hře až dosud jsou v podstatě nepřátelé zívačka, opravdu, v tomto je hra dost lehká, když už je nějaká krize, tak se zakouzlí heal a je to. Stále se snažím udržovat mágy mimo boj, prostě jen léčí, neútočí, to by byly souboje asi ještě větší zívačka a mí válečníci vepředu by byli ochuzeni o expy. Nicméně v této fázi hry už mí válečníci jsou o 3 levely nad kouzelníky, tak bude asi kouzelníky třeba trochu popohnat grindem a nebo je zapojím do boje taky.Ale k věci - poprvé narážím na potvory, které mi zatopily, posílají na mě firebally a bitva získává konečně trochu náboj, bojovníci mlátí co mohou a můj léčitel léčí a kouzelník sesílá levitaci (kouzlo má docela krátké trvání, tak je třeba dávat bacha a včas to kouzlo zakouzlit znovu. Už jsem byl i v situaci, kdy jsem se dostal do obklíčení a tu salvu kouzel jsem ustával tak těžko, že můj mág seslal roj meteorů, aby likvidaci nepřátel urychlil, protože se s tím bojovníci vepředu dost pižlali.
Co se týče puzzlů v tomto levelu, tak jsou tu dvě chytře umístěné průchozí zdi, ale to zásadní...
V tomto levelu je možno spadnout do DEAD ENDU a pokud uložíte (hra používá jen jeden save slot) a nemáte zálohu savů z předchozích částí hry, tak si vyškubete vlasy a můžete hrát od znovu. Je zde totiž skrytá nášlapná plošina v ohni a za ohněm jsou dveře. Vlezete do ohně, dveře se začnou otevírat a vy chcete rychle z ohně ven a pochopitelně stihnete dveřmi proběhnout, jenže ty se začnou po opuštění plošinky zavírat, takže za vámi samozřejmě zapadnou. Za nimi je větší sekce, po jejíž prolezení zjistíte, že jiný východ, než ty zapadlé dveře, tady není. A díky tomu jsem si zopáknul celý level :-) Tu plošinku je totiž třeba zatížit a pak teprve dveřmi projít.
Tower level 1 (znovu)
Zákys skoro jsem to vzdal.
Tak teď mě ta hra neskutečně vytočila. 2x za 13 levelů se stalo, že je na zdi naprosto neidentifikovatelné tlačítko. Dost krutě se skrývá v designu standardní stěny a jestliže mapujete 30x30 čtverců, tak v tom srtašlivém množství zdí prostě takhle malý detail najdete opravdu čirou náhodou. A to jak blbec každou stěnu zkouším projít (šipkou chůze, tedy nárazem) a každou letmo projedu šipkou, jestli se náhodou nezmění v ruku (což indikuje nález interaktivního prvku. Přes to jsem minul tohle - viz obrázky.Měl jsem doslova vzdávavou náladu, říkal jsem si, tohle je konec, vzteky prodám krabici se hrou, prostě dále to nejde a to se tomu člověk tak věnuje, hraje to měsíc, poctivě mapuje. A stejně ve hře nenajde dvě skryté tlačítka, jediné dvě, které za celých 13 levelů ve hře jsou (tlačítek a páček je tu samozřejmě více, ale jsou dobře viditelné. Docela je možné, že poslední level trpasličích dolů podobné tlačítko taky skrýval, proto mi zůstala neodhalena ta pasáž uprostřed.
Kdykoliv jsme ve hře zakysl na docela dlouho, v zoufalství jsem chtěl najít hint, jenže na netu nešel nlézt jediný návod. K dispozici jsou je n ICEovy mapy v Excaliburu, které však nepopisují řešení.
A když už jsem byl nachystaný hru definitivně vypnout s tím, že má parta prohrála v 13 levelu a dále se prostě nedostane, tak jsem naprosto čirou náhodou našel polský návod a tam bylo to tlačítko zaznačeno (ani Ice jej ve svých mapách nemá, tak by mě zajímalo, jestli jej jen zapomněl do mapy jen zaznačit, nebo jak se dostal dále, protože bez toho se dále dostat nedá).
(24.3.2019)
Trochu změna v číslovaní map věže,vypadá to, že věž bude směrována dolů, takže jeden nadzemní level jsem pojmenoval Tower level 0 (nadzemní), jde se do něj po schodech nahoru z věže level 1. Vzhledem k venkovnímu světu je level 1 pod úrovni země, level 0 je po schodech nahoru a vede nad zem a level 2 zase jde směrem dolů oproti levelu 1, takže je pod zemí a regulérně jej označuji číslovkou jako level 2 po levelu 1 (prvním podzemním).
Klíčem bylo využít magické drahokamy a pootevírat zamčené dvešře, ve věži nalézt i poslední magický drahokam a otevřít místnost s jezírkem, v němž se skrývá na dně otvor do levelu věže 3. Logické to moc není, protože ve věži 3 se tímto otvorem dostanu do naprosto suchého místa, přitom voda by zde musela protéct a vlastně z horního patra vytéct. Budeme tedy předpokládat, že jde o jakousi magickou propusť, kterou jde projít, ale magie drží vodu nad otvorem v levelu 2 :-)
Celkově struktura levelu 2 postrádá logiku, jasně, různé jeskyně, věže, kobky nemusí mít každou místnost účelnou, nicméně ve hře to tak nějak člověk očekává. Proto nevím, proč některé sloupy brání v postupu do místnosti, která za sloupem existuje, ale prostě do ní neprojdete. Ono se tam asi ani nic neskrývá, ale z hlediska puntičkářství při mapování si prostě některé prostory musím domyslet nebo je v mapě prostě nezakreslím a zazdím. Taky jsem narazil na dveře, které nijak nešlo otevřít, asi tam taky nebylo nic, protože postupu do dalšího levelu to nebrání. Ale přeci jen jsem zvyklý v každém krokovacím dungeonu stoupnout na každý čtvereček a tady mi to hra znemožňuje. Navíc to budí dojem nedokonalosti, nedotaženosti, případně bugu.
Od počátečního nadšení a zvedání hodnocení hry se dostávám pomalu ke kritickému pohledu. Graficky je hra sice ok, lokace se mění, ta žlutohnědá na mě působí asi jako nejhezčí zatím v celé hře, ale kvalita struktury kobek jakoby klesala. Navíc se hra už nechutně táhne, rozlehlost začíná být trochu otravná. Jednak prostor na mapování 30x30 je velký a jednak je map snad asi 28 a já jsem jich projel zatím po měsíci a půl hraní 18. Což neznamená nic jiného než to, že mě ještě 10 levelů čeká, což je skoro jako mít před sebou ještě dohrání celého Dungeon Mastera jedničky. Mno, uff, jako nelituji že to hraji, je to výzva, je to pěkné, láká to hrát a mapovat, ale čeho je moc, toho je příliš.
Od počátečního nadšení a zvedání hodnocení hry se dostávám pomalu ke kritickému pohledu. Graficky je hra sice ok, lokace se mění, ta žlutohnědá na mě působí asi jako nejhezčí zatím v celé hře, ale kvalita struktury kobek jakoby klesala. Navíc se hra už nechutně táhne, rozlehlost začíná být trochu otravná. Jednak prostor na mapování 30x30 je velký a jednak je map snad asi 28 a já jsem jich projel zatím po měsíci a půl hraní 18. Což neznamená nic jiného než to, že mě ještě 10 levelů čeká, což je skoro jako mít před sebou ještě dohrání celého Dungeon Mastera jedničky. Mno, uff, jako nelituji že to hraji, je to výzva, je to pěkné, láká to hrát a mapovat, ale čeho je moc, toho je příliš.
Mapa Tower level 2 s popisky.
Mapování části pojízdných chodníčků v okruhu 3 a mapování vnějšího okruhu jsem svěřil intuici a doslova jsem mapu dokreslil do logického kruhu, občas jsem jízdu zapauzoval, abych si ověřil správnost, že vše sedí.
Samozřejmě kdybych to nechal tak, noc se neděje, nemá to vliv na postup ve hře dále, ale přeci jen z puntičkářského hlediska jsem tu mapu chtěl mít fakt správně, proto ta zpětná konzultace.
Nyní se mohu pustit do levelu 4. Level 3 i 4 má vizuál stejný, šedý, jako jeden nadzemní level věže, tedy level 0.
(30.3.2019)
Tower level 3
Po proplavání do levelu 3 mě čekala hala opravdu plná potvor, takže docela delší, nikoliv však těžká bitka. Tento level má zajímavou kruhovou strukturu, z prostředka se postupně jde na okraj, do každého okruhu vede mírně zapuzzlovaná cesta, ale nic dramatického, jedinou komplikaci jsou opět pojízdné chodníčky v třetím a čtvrtém vnějším okruhu. Mapovat tohle bylo peklo a přiznám se, že jsem v té jízdě udělal jen nezbytné, vzal si jeden speciální scimitair a pak skočil na potřebné tlačítko, které mě teleportovalo ke schodům do levelu 4. V samotném středu levelu 3 bylo třeba samozřejmě vzít klíč schovaný v průchozích zdech.Mapování části pojízdných chodníčků v okruhu 3 a mapování vnějšího okruhu jsem svěřil intuici a doslova jsem mapu dokreslil do logického kruhu, občas jsem jízdu zapauzoval, abych si ověřil správnost, že vše sedí.
Samozřejmě kdybych to nechal tak, noc se neděje, nemá to vliv na postup ve hře dále, ale přeci jen z puntičkářského hlediska jsem tu mapu chtěl mít fakt správně, proto ta zpětná konzultace.
Nyní se mohu pustit do levelu 4. Level 3 i 4 má vizuál stejný, šedý, jako jeden nadzemní level věže, tedy level 0.
Mapa Tower level 3 s popisky.
Po 5 kruhových mapách věže jsem našel opět další schody dolů, věž je evidentně v podzemí a kromě jednoho nadzemního patra je každé patro situováno dolů. Sestupuji tedy do dalšího levelu věže, překvapivě architektura je shodná s Ancient Dwarven Mines, proto jsem tento level nazval jako Ancient Tower a budu ji číslovat opět od levelu 1, vypadá to, že by mohlo jít o další odlišnou pasáž hry.
Zajímavé je, že autoři takto hru rozkouskovali docela chabě na jednu dvoupatrovou startovní lokaci, druhou lokaci jsou trpasličí doly, mají pak se stokami a ancient částí 9 pater a třetí část věž, které mapuji už 6 level. Aby hra nabyla na opravdové epičnosti, tak to mohli autoři rozsekat v těch 4 venkovních lokacích třeba aspoň na 5 - 6 lokací podzemních s výlety do města.
Protože jak slezete 5 levelů pod zem, tak se na návraty do města s tím, že prodáte drahokamy, můžete z vysoka vykašlat. Do toho máte nervy s inventářem, kam to vše nastrkat a nyní jsem ve fázi, kdy přebytečné zbraně a také drahokamy regulérně vyhazuji na zem. Hra má totiž stejně naprosto nefunkční ekonomiku a je zde jen iluzí, aby to hře vdechlo trochu života navíc, ale není to k ničemu.
Nyní to tedy vypadá, že se tak nějak pomalu blížím k závěru hry a věž bude lokací poslední, vícepatrovou, více, než by bylo z hlediska úmornosti příjemné. Takové vylezení ven z věže po 5 patrech, nadechnutí se čerstvého vzduchu a doputování třeba do nějakého finálního hradu jinde na mapě by tomu nahrálo více bodů z hlediska atmosféry.
Hra dost působí jako dva Dungeon Mastery slepené k sobě.
(31.3.2019)
Tower level 4
Tento level se vyznačuje několika zajímavými puzzly, kde je třeba použít nějaké kouzla v určitých místech, aby se otevřela na jiném místě cesta dále. Jsou tu drobné textové hinty. Nejzajímavější je hint na skrytý klíč, takový ten příjemný, kdy to dává logiku a člověka potěší, že na to přišel. V tomto směru jde určitě o jeden z nejzajímavějších levelů hry, kdy nejde jen o to projít, zmapovat, vymydlit nepřátelé a hurá po schodech dolů do dalšího levelu. Je třeba tady i řešit, což je fajn.Po 5 kruhových mapách věže jsem našel opět další schody dolů, věž je evidentně v podzemí a kromě jednoho nadzemního patra je každé patro situováno dolů. Sestupuji tedy do dalšího levelu věže, překvapivě architektura je shodná s Ancient Dwarven Mines, proto jsem tento level nazval jako Ancient Tower a budu ji číslovat opět od levelu 1, vypadá to, že by mohlo jít o další odlišnou pasáž hry.
Zajímavé je, že autoři takto hru rozkouskovali docela chabě na jednu dvoupatrovou startovní lokaci, druhou lokaci jsou trpasličí doly, mají pak se stokami a ancient částí 9 pater a třetí část věž, které mapuji už 6 level. Aby hra nabyla na opravdové epičnosti, tak to mohli autoři rozsekat v těch 4 venkovních lokacích třeba aspoň na 5 - 6 lokací podzemních s výlety do města.
Protože jak slezete 5 levelů pod zem, tak se na návraty do města s tím, že prodáte drahokamy, můžete z vysoka vykašlat. Do toho máte nervy s inventářem, kam to vše nastrkat a nyní jsem ve fázi, kdy přebytečné zbraně a také drahokamy regulérně vyhazuji na zem. Hra má totiž stejně naprosto nefunkční ekonomiku a je zde jen iluzí, aby to hře vdechlo trochu života navíc, ale není to k ničemu.
Nyní to tedy vypadá, že se tak nějak pomalu blížím k závěru hry a věž bude lokací poslední, vícepatrovou, více, než by bylo z hlediska úmornosti příjemné. Takové vylezení ven z věže po 5 patrech, nadechnutí se čerstvého vzduchu a doputování třeba do nějakého finálního hradu jinde na mapě by tomu nahrálo více bodů z hlediska atmosféry.
Hra dost působí jako dva Dungeon Mastery slepené k sobě.
Mapa Tower level 4 s popisky.
(1.4.2019)
Ruins level 1
Opět velmi hezky zapuzzlovaný level, vypadá to, že to nejlepší si hra schovává nakonec. Spousta tlačítek, 3 teleporty přenášející do tří různých sekcí, pěkně schované některé chodbičky s tlačítky, otevírajícími něco někde. První polovina hry se nesla vesměs v jednoduchých puzzlech a dokázala zatopit jen nechutně schovanými tlačítky ve zdi. V druhé polovině puzzly docela využívají celou kapacitu levelu a rozsah levelu tak nepůsobí samoúčelně, že jde jen o chodbu, kterou je třeba prostě jen projít.Hře jsem nejprve hodil hodnocení kolem 70%, postupem hraní jsem jí za atmosféru a grafiku zvedl na 80%, po ujištění naprosto nefunkční ekonomiky a lacinností některých puzzlů a struktury úrovní jsem hodnocení zase srazil na 75%, teď bych za poslední dva levely, co jsem prošel zase nejraději hodnocení zvedl na těch 80%, ale zůstanu při zemi na 75%, 80% je přeci jen asi pro o kapánek legendárnější kousky. Tohle je fakt vyloženě rare pro fanoušky žánru :-)
Mapa Ruins level 1 s popisky.
(3.4.2019)
(3.4.2019)
Ruins level 2
Tak při prolézání Ruins level 2 vypadalo vše na pohodu až do momentu, kdy jsem měl před sebou dvoje dveře bez zámku, tlačítka i páky na otevření a bylo jasné, že je někde tajné tlačítko. Po hodinách bloudění jsem to fakt jako vzdal a kouknul jsem do návodu a jak se dalo čekat, jeětě větší svinstvo jak nenápadné tlačítko ve žlutém levelu. Tentokráte je skryto zcela, není vidět ani malilinkatý detail odlišnosti a šlo jen o to, zda pečlivě projedete jistou zeď kurzorem a šipka se zmení v jednom místě v ruku.Tohle si autoři opravdu mohli odpustit, hra není sice na puzzly těžká a asi chtěli trochu hráčům na několika místech zatopit, ale pixel hunting na každé zdi v dungeonu s 28 levely o 30x30 čtvercích fakt nehodlám. To jako sorry. Teda po pravdě, každou tu zeď projíždím kurzorem a zkouším ji projít, tohle fakt dělám poctivě, ale projíždím kurzorem letmo a prohlížím, zda tam není nějaká odlišnost oproti jiným zdem, ale opravdu kurzorem nejedu kamínek po kamínku.
Ještě podotknu,že dosud se tajné tlačítka skrývaly vždy někde spíše ke kraji zdi, nikdy takto uprostřed, takto uprostřed se kurzor obvykle mění ve směrovou šipku k pohybu. Proto jsem stěny spíše projížděl kurzorem po okrajích, málokdy přímo ve středu zdi.
Mimochodem, vyhořel jsem i na další věci. Když jsem zjistil, že jsou zde další zamčené dveře a nemám k nim klíč a už fakt není kde hledat, tak jsem si říkal, to snad ne, opakovaný vtip přece není vtipem,ale nebude beztak v ohni, ale ve vodě, jenže v zápalu ztráty trpělivosti, než abych tam kráčel, tak jsem mrknul už teda na ten otevřený návod a říkám si, schválně, tak kde. No a on opakovaný vtip vtipem fakt byl, klíč nebyl ve vodní ploše, ale opět v ohni a spíše mě na tom teda teď štve, proč jsem prostě si nedal práci a neprošel ty ohnivé a vodní plochy sám, sám bych si to krásně našel a nemusel jsem jít cíleně s tím, že vím teda, kde je a o to více naštve, že jak jsem tam procházel tím ohněm poprvé, tak bych dal ruku do ohně, že jsem to tam proklikával a nic jsem tam nenašel. Asi jsem proklikával málo pečlivě.. Kdybych to našel sám, tak by to byla daleko větší radost, ale těch jobovek je v tomhle levelu už na mě až moc :-)
Mapa Ruins level 2 s popisky.
(6.4.2019)
Ruins level 3
V tomto levelu se nedělo prakticky nic dramatického, cílem bylo spadnout sem dírou z předchozího levelu, ale jen o jeden stupeň, díra totiž vede až o dva levely níže. Je tedy třeba zakouzlit nad dírou levitaci a slézt jen o jeden stupeň níže provazem. Ono je to docela logická finta, ale musím se přiznat, že jsem nějak na ní nebyl schopen přijít sám :-) Buď jsem spadnul až dolů a ono vyšplhat výše už nejde, protože se díra nad vámi v patře o dva levely níže uzavře. Původně jsem myslel, že jde o úmysl a do levelu Ruin 3 se vrátím jinudy, ale není tomu tak. Takže mi pomohl malý hint na internetu. No nebýt těch internetů, tak nevím nevím, asi bych tu hru neměl projitou až tak detailně. Jestli by minutí Ruin levelu 3 bylo fatální pro dohrání hry se dozvím níže.Z levelu Ruin 3 je totiž zásadní dostat se schodištěm zpátky do malé pasáže Ruin level 2, kde je skrytý další Feather key. Jiný smysl tento level prakticky nemá. Je zde mimo jiné obrovská místnost s hromadou tlačítek a nášlapných plošinek a je třeba to nějak pomačkat a pošlapat, aby se otevřela cesta dále touto velkou místností, ale nějaké zásadní útoky na kvalitu intelektu zde nečekejte, v podstatě jde o to pomačkat, co se dá a ono se cesta dále prostě otevře :-)
Mapa Ruins level 3 s popisky.
(7.4.2019)
Endless Deep level 1
Endless Deep, takhle jsem následnou pasáž pojmenoval, jelikož u schodů do této pasáže bylo tohle napsáno. S tím, jak pojmenovávat některé lokace tady je trochu problém, protože někdy hra neřekne. Věž se najednou přetaví z kulatých levelů do čtvercových, tak jsem to původně pojmenovával Ancient tower, ale pak jsem si vzpomněl, že jeden text říkal, že pod věří jsou ruiny a labyrint. Tak jsem usoudil, že předchozí pasáž jsou už ruiny a ne věž a následnou pasáž pojmenuji Endless Deep. Labyrint bude asi až finále.Takže první level Endless Deep teda má defakto strukturu labyrintu, cílem je ale v podstatě se jen dostat ke dveřím, zamčeným na feather key z Ruin levelu 2. Je to vlastně asi první takový meziúrovňový puzzle této hry, dosud se prakticky držela pravidla, že se žádné quest itemy nepřenášely do jiných pasáží hry, že by tma měly někde něco otevřít. (pokud mě už teda paměť neklame).
Endless Deep má zelený nádech a jsou zde jacísi červení dráčci a hodně tuzí rytíři. Poprvé ve hře do boje posílám vše, co jde, včetně nejsilnějších kouzel a stejně mi občas nepřátelé zatopí. Nejhorší jsou místa, kde nejde kouzla sesílat, tam jsem vzal za vděk kouzelné hůlky, které už mi notnou část hry blokují inventář a teď jsem je konečně použil.
V levelu je jinak schovaný Stone Key, který otevírá dveře ke schodišti nahoru do Ruin level 3, kdyby měl náhodou někdo potřebu se tam vracet.
(10.4.2019)
Endless Deep level 2
Tento level byl na mapování peklo díky velké hale plné pojízdných chodníčků. Ale nakonec jsem to nějak splácal,mapa hotová, level projitý, cílem bylo najít pár klíčů, opět se tu nacházejí dvě neviditelné tlačítka, ale už jsem si na to dal bacha. Sestupuji do sekce Labyrintu, opět změna grafiky. Grafika, to je to, co se Abandoned Places 2 opravdu povedlo a s ní parádní atmosféra.
Tento level byl na mapování peklo díky velké hale plné pojízdných chodníčků. Ale nakonec jsem to nějak splácal,mapa hotová, level projitý, cílem bylo najít pár klíčů, opět se tu nacházejí dvě neviditelné tlačítka, ale už jsem si na to dal bacha. Sestupuji do sekce Labyrintu, opět změna grafiky. Grafika, to je to, co se Abandoned Places 2 opravdu povedlo a s ní parádní atmosféra.
A taky je čas na rekapitulaci party. Postavy už postoupily nad 18. level, kouzelníci umí vesměs všechna kouzla, některé jsou opravdu megasilná. V bojích už nerozlišuji, koho zapojím do útoku, abych mu nahnal expy a koho z boje vynechám, protože má expů dost. V souboujích totiž dost přituhlo a narazil jsem již na několik momentů, kdy bylo třeba do boje vrhnout již všechno.
(12.4.2019)
Labyrinth level 1
Peklo, tenhle level nelze nazvat jinak než peklo. Taky se zde kapku projevil jeden neduh hry, tím nechci nikoho odradit, kdo je buldok a chce projít každou kobku, tak tohle je fakt sice obtěžující, ale marginalita. Stisk pohybové šipky totiž nezareaguje vždy na první dobrou, občas se mi stane, že musím stisknout 2x, aby se parta dala do pohybu. A proč jsem kvůli toho nakouknul do mapy v jednom polském návodu?V tomto patře je nutno proskočit do teleportu, který vás hodí d ototálně ohnivé zapálené oblasti, každý čtvereček hoří. Proto střídavě pořád kouzlíte ,heal all, heal all, levitace, heal all a do toho děláte kroky, zkoumáte zdi a neustále dostáváte zásahy ohněm. Ve velké zapálené hale je třeba stisknout jednu páku a pak v ní vlézt na každičký čtvereček, na jednom se totiž pod plameny skrývá nášlapná plošinka. Otevřou se dvě zavřené zdi, a tedy průchod pryč. Do průchodu se vlévá oheň (asi tedy láva) a je třeba pelášit, protože v této chodbě nelze kouzlit. Takže žádný heal, žádná levitace. Tak jsem pelášil, ale chodba byla slepá a má parta potupně umírá.
Druhý pokus, nacházím dveře, za nimi prostupnou zeď, na zemi nějaké věci, ale opět umírám jako Jan Hus. Zkouším v té chodbě všechny zdi, na několikátý pokus nacházím prostupný drobný výklenek, kde mě nezraňuje oheň a jde i kouzlit, Doléčuji, ale pak usuzuji, že chodba nikam nevede, dochází trpělivost, kouknu na polské mapy a hle, ona je tu jedna ze zdí prostupná. Jenže se mi neodhalila. a proč? No protože prostě v tom úprku ohněm se mi v daném místě neprojevil stisk šipky a parta zdí neprošla a já usoudil, že zeď není průchozí. Tak trochu technický klacek pod nohy, který je třeba mít na paměti. Dokud si nejste jisti, že vám hra napsala text, že touto zdí nejde projít, tak je možné, že jste prostě přehlédli nereakci pohybové šipky. Jako zní to hnusně, ale i přes tohle všechno je to super hra :-)
(13.4.2019)
Toto je ve hře dosud nejkomplikovanější level.Série tlačítek, které zavírají třeba dvě stěny a jiné dvě otevřou jsou oku matoucí a vůbec nevíte, jestli jste se někam jinam teleportovaly nebo se jen ty zdi pozavíraly. Takže můj kix číslo 1. První zavření stěn a otevření jiné jsem považoval za teleportaci jinam a rozkreslil jsem nový list. Šlo jen o chodbu s nepřáteli, vlezl jsem v té chodbě na tlačítko a byl jsem zpět. Později jsem pochopil, že šlo o tutéž chodbu.
Druhý kix byl, že jsem hned na startu levelu protáhl jednu chodbu o čtvereček navíc, což znamenalo, že se mi prakticky zhroutila možnost mapu dobře zapasovat, od počátku byla ujeta.
Třetí kix, oboustranný teleport, parta lítala sem a zpět a vypadalo to jen jakoby procházela průchozí chodbou sem a tam, tudíž jsem špatně navázal a začal přikreslovat mapu dále, jakoby šlo jen o posuvník. Ve skutečnosti šlo o teleport úplně jinam. Paradoxně ale vše zapadlo, jako bych to kreslil dobře :-) Šlo o to najít klíč, ten sjem našel a mohl jsem se vrátit oboustranným teleportem, o kterém jsem se domníval, že je to jen ten posuvník.
Došel jsem k zamčeným dveřím a ty vedly do levelu 2.
Jenže co s mapou? Poznal jsem dvě okrajové části, ty jsem přilepil tedy na kraj, ale zbytek mi vůbec nepasoval, nešlo to z těch 4 listů dát dohromady a tak se přiznám, že jsem rozklikl návod a jal se mapu prostě zkonzultovat.
A tady jsem pochopil ty chyby, a poskládal jednotlivé části mapy dohromady.
Jako normálně bych se posunul dále o level níže, level 1 jsem si splnil, jen prostě ta mapa. To, že to tu chci dokonale zmapovat a zkompletovat mě prostě donutilo do toho návodu a mapy mrknout. Největší chybou byl ten obousměrný teleport, ten mě fakt zmátl v tom, jak ty chodby na sebe vlastně navazují.
Teď už hurá do Labyrintku levelu 2 (mapa 27)
(14.4.2019)
Labyrinth level 2
Tomuto levelu dominovala jedna velká hala. Hlavní bylo najít dva klíče, jeden odemykal dveře k hale, druhý k sekci vedoucí ke schodišti do levelu 3. V této sekci se také nachází Glass key, ke kterým zde nejsou dveře, takže je určen zjevně k odemčení něčeho v levelu 3.Obrovská hala byla plná otáčedel, teleportů a tlačítek k sešlápnutí, i zatížení pro trvalý efekt. Dále je zde několik tlačítek na zdi, jedno opět chytře schované a neviditelné (respektive dvě, jedno je ještě před halou).
Hala se mapovala chvílemi v pohodě rychle, jindy se člověk zaplantal v tom velkém prostoru, který byl rozdělen několika zdmi, které byly rozmístěny ale pravidelně systematicky.
Halu se spoustou puzzlů jsem nicméně zvládnul, jakožto i celý level. Kamarád Kulhak, který má být v tomto labyrintu někde uvězněn mi před vstupem do levelu 3 seslal zprávu, že si má pospíšit, že nejsem již daleko.
Takže nyní, sestup k finále, labyrinth level 3, mapa číslo 28....kdybyste věděli, v jakém jsem napětí, co bude o level níže, při myšlence, že jde o finále, v hlavě mi probíhají události cca 3 měsíců, které u této hry trávím, hromada map (zde v dokumentech) o docela velké rozloze, které mi daly kupu práce, frustrace, naštvání, ale nakonec krásného pocitu, že jsem to zvládl zmapovat. Spousta dojmů ze samotné hry, které se značně střídaly, to nejlepší si autoři nechali na konec, předchozí cesty se skládaly střídavě velmi příjemné atmosféry a grafiky s pocitem semo tamo prázdnoty, neúčelnosti, případně na druhé straně samoúčelnosti. Při porovnávání s jinými dungeony jsem před usnutím rozjímal, co vlastně hře chybí nebo nechybí, jak si s stojí v porovnání s jinými hrami, které mám za modly a zda drobné chyby jsou opravdu tak zásadní, nebo je jen více vidím s ohledem na hromady zkušeností s hrami tohoto typu. No, finální resumé, případně recenzi, si nechám až na moment, kdy budu mít hru pokořenou, bude to zajímavé dát do kupy.
Mapa Labyrinth level 2 s popisky.
Tady už není opravdu prostor na nějaké srandičkování s šetřením kouzly nebo snahou cíleně sbírat expy s tím, že některé postavy úmyslně vynechám z boje. Tady je třeba vrhnout veškeré síly.
Labyrinth level 3
Uvítací delegace po vstupu do levelu (viz obr., btw screenshot pořadové číslo 76)Tady už není opravdu prostor na nějaké srandičkování s šetřením kouzly nebo snahou cíleně sbírat expy s tím, že některé postavy úmyslně vynechám z boje. Tady je třeba vrhnout veškeré síly.
Po poražení uvítacího výboru a nalezení tajného tlačítka ,které otevře dveře, se jde dlouhou chodbou, hned ze startu té chodby je místnost (zamčeno na glass key), kde má jedna z potvor Kuhalkův meč, velmi silná zbraň.
Dále chodba vede dlouhatánskou pasáží na sever, pak na západ, zde se na konci chodby skrývá pravděpodobně dead end v případě, že byste sem došli bez jediného glass key, protože se zde uzavře chodba nazpět, když stisknete tlačítko u nášlapné plošinky.
Zde je třeba ovšem vstoupit do průchozí zdi směrem na jih a odemknout další dveře (glass key).
Otevře se před vámi obrovská hala, ohnivé políčka po zmapování vykreslí obrazec hlavy krále s korunou.
Podstatný je jihovýchodní roh místnosti, ke kterému se dopracujete po sérii dlouhých bitek s nepřáteli, kteří na vás čekají schovaní mezi sloupy, které obklopují celou místnost.
V rohu se skrývá Pendugmahle, úhlavní nepřítel, boss. Je třeba jej porazit, vypadne z něj glass key (důležitý, pokud jste si nezašli pro dva glass key do chodbičky u vstupu do levelu. Teď by vám chyběl.
Boss to nebyl těžký, v místnosti sice nelze kouzlit, jde to jen v místě úplně na západě místnosti mezi výklenky. Není problém tam doběhnout seslat léčivé kouzla, kdyby boss moc zatápěl. Ale já jej porazil na jeden zátah, tentokrát jsem udělal i pár ústupů a úkroků před jeho kouzly.
Po porážce bosse se zmizel na jižní stěně jeden ze sloupů, za ním byla průchozí zeď a já si mohl vychutnat sladké finále....
Od outra jsem moc nečekal. Pár obrázků a docela působivá amigácká hudba. Takový klasický závěr dungeonu z první poloviny 90. let. Eye of the Beholder měl outro mnohem odflinknutější.
Postřehy ze hry a závěrečné resumé a pár rad případným hráčům
Hru jsem kompletně zmapoval, takže pokud mé mapy někomu pomohou, budu jen rád. Hra není vůbec špatná, koho bavil Eye of the Beholder, bude jej bavit i Abandoned Places 2 a to tak, že hodně.Kdo je zvyklý mapovat, asi si stejně hru zmapuje sám, kdo není a nechce se tím zdržovat, tak se připravte na mírně ochuzený zážitek ze zpracované mapy, protože podle map se hra bude hrát jako z rychlíku, chodby, kde nic není, logicky s mapou nebudete prohledávat a část gameplaye je rázem pryč. Na druhou stranu, kdo se pustí i do mapování, vystavuje se naopak riziku, že hru zahodí po osmé mapě, protože mapování téhle hry je tak úmorné, jako snad nic. Zdá se mi, že ani u Might and Magicu 1, který má map více, jsem takovou šichtu s mapami nepociťoval.
Teď něco k systému ve hře:
1. Parta - při výběru hry prakticky nemá cenu nic moc vymýšlet, je třeba vzít dva válečníky a dva mágy, ale pozor, abyste vybrali dva různé, je třeba mít mága ve sféře necro, ten dostane hned na druhém levelu možnost kouzlit jídlo. Postavy totiž žerou strašně rychle a abyste neumřeli hlady hned v prvním levelu, tak nalevelujte kouzlením hned na začátku tohoto mága, aby dosáhl druhého stupně kouzel. Pak už si nakouzlíte jídla do nekonečna. Jinak stačí v pohodě vybrat navolenou partu počítačem, sami nevymyslíte nic lepšího.
1. Parta - při výběru hry prakticky nemá cenu nic moc vymýšlet, je třeba vzít dva válečníky a dva mágy, ale pozor, abyste vybrali dva různé, je třeba mít mága ve sféře necro, ten dostane hned na druhém levelu možnost kouzlit jídlo. Postavy totiž žerou strašně rychle a abyste neumřeli hlady hned v prvním levelu, tak nalevelujte kouzlením hned na začátku tohoto mága, aby dosáhl druhého stupně kouzel. Pak už si nakouzlíte jídla do nekonečna. Jinak stačí v pohodě vybrat navolenou partu počítačem, sami nevymyslíte nic lepšího.
2. Průchodnost zdí se zkoumá nárazem do ní. Náraz nezraňuje. Na co je třeba ale dávat bacha, hra má v sobě takový nepříjemný bug, dá se na to ale zvyknout, někdy ale potečou nervy. Někdy má hra totiž tendenci nezareagovat na pohyb, když se pohybujete mačkáním šipek na klávesnici. Proto se vždy ujistěte, že po nárazu do zdi naskočí hláška, že tudy nelze projít. Párkrát jsem takto nesmyslně minul průchozí zeď, zmáčknu a neprojdu, šel jsem dále, jenže nešlo o neprojití, jen o nazareagování hry na směrovou šipku.
3. Tajná tlačítka se nehledají poklikem, ale ježděním kurzoru po stěně. Když tam je nějaký aktivní prvek, kurzor se změní v ruku. Bacha na nenápadné tlačítka v podobě malinkatého kamínku ve vzorku zdi. A ještě větší bacha na absolutně neviditelné tlačítka, které najdete jen poctivým zkoumáním. Tyhle tlačítka fakt nejdou vidět. Další interaktivní prvky jsou nášlapné plošinky. Některé splní svůj účel po sešlápnutí, pár jich je tady i na zatížení, na což je třeba většinou použít těžkou zbroj, některé plošinky jsou teleporty a některé jsou jen spinnery. Pokud chcete účinek nějaké plošinky neaktivovat, chcete ji jen přeskočit, což je někdy nutnost u teleportů, stačí zakouzlit levitaci a plošinku přeletět. Stejně tak se chodí po vodních plochách a u ohnivých ploch levitace snižuje o polovinu damage z ohně. Bacha, kouzlo levitace funguje pár sekund.
4. Souboje - ve většině soubojů není třeba dělat úkroky, nejsou těžké, jen občas při nějaké přesile můžete dostat na frak. Pečlivě hlídejte ukazatele zdraví a to, jestli nějaká postava náhodou nemá mírně zatmavený portrét, to je totiž mrtvá. U kouzelníku mějte připravené heal kouzla. Z počátku hry se snažte fakt bojovat jen bojovníky ve předu, aby získávali expy, jinak je totiž nezískají ,než bojem. Kouzelníkům je možno nahnat expy kouzlením i do prázdna, tak by bylo škoda, kdyby ubírali expy ze souboje válečníkům tím, že jim budou vypomáhat útočnými kouzly. Kouzelníky zapojte do boje až v poslední třetině hry.
5. Zbraně a zbroj - jakmile najdete lepší zbroj, vyzkoušejte, jaký má na postavu efekt, zbroj určená pro válečníky totiž mágům nepřidá nic a stejně tak zbroj nebo artefakty určené mágům nedají žádný bonus válečníkům.
6. Ekonomika, město, obchod - Tohle je ve hře naprosto k ničemu, do začátku lze prodat nějaké drahokamy a pomoct si nákupem long swordů válečníkům. Ale dále jakékoliv shopy ve městě můžete pak ignorovat, protože najdete v dungeonech vždy lepší zbroj než ve městech, kde je jen naprosto ta základní. Nemá cenu nakupovat ani jídlo, to nakouzlíte, nenakupujte louče, mají životnost pár sekund, zatímco ty nalezene v dungeonech vydrží několik minut. Jednoduše po lehké výpomoci na startu jako je longsword a nějaká ta plátová zbroj už pak nenakupujte ve městech vůbec nic. K tomu se vztahuje další věc, ve hře jsou tuny drahokamů, klidně je nechte ležet, když nic nebudete nakupovat, nemusíte je tahat a pak prodávat, peníze vám budou na nic. Ušetříte spousta stresů s inventářem, kdy jednak přetížené postavy jsou pomalejší (přitom hra nemá ukazatel přetížení) a místa v inventáři není nikdy dost.
6. Ekonomika, město, obchod - Tohle je ve hře naprosto k ničemu, do začátku lze prodat nějaké drahokamy a pomoct si nákupem long swordů válečníkům. Ale dále jakékoliv shopy ve městě můžete pak ignorovat, protože najdete v dungeonech vždy lepší zbroj než ve městech, kde je jen naprosto ta základní. Nemá cenu nakupovat ani jídlo, to nakouzlíte, nenakupujte louče, mají životnost pár sekund, zatímco ty nalezene v dungeonech vydrží několik minut. Jednoduše po lehké výpomoci na startu jako je longsword a nějaká ta plátová zbroj už pak nenakupujte ve městech vůbec nic. K tomu se vztahuje další věc, ve hře jsou tuny drahokamů, klidně je nechte ležet, když nic nebudete nakupovat, nemusíte je tahat a pak prodávat, peníze vám budou na nic. Ušetříte spousta stresů s inventářem, kdy jednak přetížené postavy jsou pomalejší (přitom hra nemá ukazatel přetížení) a místa v inventáři není nikdy dost.
7. Struktura dungeonů - vždy 32x32 včetně okrajových zdí. Schody nahoru a dolů jsou sestupem do dalšího levelu jen když naskočí čekací hláška Please wait. Když nenaskočí, znamená to, že vás schody dovedly jen do jiného místa daného levelu, v podstatě to funguje stejně, jako by to byl obousměrný teleport. Stejně tak fungují i některé díry. Do děr lze slézt pomocí provazu, můžete do nich spadnout. Vylézt lze taky pomocí provazu nebo pomocí kouzla levitace.
8. Hra má ve struktuře i pár nelogických prvků, v pár levelech se mi stalo, že mají prostory, do kterých nelze vstoupit. Víte, žetam za sloupem je hala, ale nevede do ní cesta, můžete jen nahlédnout skrze ten sloup. Dále se mi v jednom levelu stalo, že celá jeho třetina zůstala neodkryta. Nikde nevedla cesta, ale bylo slyšet kroky za zdí. Takže se tam promenádovaly potvory. V jednom levelu jsem nenašel nic k otevření jedněch dveří, napadá mě jedině, že jsem nenašel neviditelné tlačítko, ale dle zpětné konzultace s mapami od druhých (existují 2 dohledatelné návody, jeden polský, druhý zde v Excaliburu) nenašel vstup nikdo, nicméně dle toho, že si nakreslili shodně ty prostory, tak ještě odněkud museli opisovat :-) Já si je teda nedokreslil, nevstoupil jsem tam, nevím co tam je, nebudu to kreslit do mapy.
8. Hra má ve struktuře i pár nelogických prvků, v pár levelech se mi stalo, že mají prostory, do kterých nelze vstoupit. Víte, žetam za sloupem je hala, ale nevede do ní cesta, můžete jen nahlédnout skrze ten sloup. Dále se mi v jednom levelu stalo, že celá jeho třetina zůstala neodkryta. Nikde nevedla cesta, ale bylo slyšet kroky za zdí. Takže se tam promenádovaly potvory. V jednom levelu jsem nenašel nic k otevření jedněch dveří, napadá mě jedině, že jsem nenašel neviditelné tlačítko, ale dle zpětné konzultace s mapami od druhých (existují 2 dohledatelné návody, jeden polský, druhý zde v Excaliburu) nenašel vstup nikdo, nicméně dle toho, že si nakreslili shodně ty prostory, tak ještě odněkud museli opisovat :-) Já si je teda nedokreslil, nevstoupil jsem tam, nevím co tam je, nebudu to kreslit do mapy.
9. Pečlivě přemýšlejte, kdy uložíte hru a zda uložíte bezpečně před tím, než se rozhodnete spouštět nějaký mechanismus tlačítky nebo plošinkami. Narazil jsem ve hřa asi na 3 dead endy, kdy jsem zůstal uvíznutý v pasti mezi stěnami a nebylo cesty ven.
10. Ještě se vrátím k věcem. Netahejte zbytečně artefakty spouštějící útočné kouzla. Všechny ty burning oily, ball of flames, Flask of spider poison jednoduše někde povyhazujte, plevelí to inventář a nikdy nenarazíte na souboj, kde by to bylo nezbytně nutné použít. Co si schovávejte, tak to kouzelné hůlky, ty mají vícero použití a budou se hodit v místech, kde budete vystaveni přesile a nepůjde tam třeba kouzlit.
To by bylo k radám tak zhruba vše. Co se týče hodnocení (více se rozepíšu v recenzi), lavíruji někde mezi 75% - 80%. Hra není vůbec špatná, graficky je moc hezká (i když bych možná vytknul až moc titěrné potvůrky), hra opravdu působí atmosférou zapomenutých zapadlých míst, skoro bych řekl, že z atmošky jde mráz v zádech jako když jsem poprvé na počátku 90. let hrál hru typu dungeon (Eye of the Beholder). Některé technické neduhy a nedomyšlenosti sice potrápí, ale lze je hodit za hlavu, vždyť i slavný beholder měl v 5. levelu trochu nesmysly v designu v sekci s teleporty a nebo totálně nesmyslně sestavený 12 level. Abandoned Places 2 naopak na závěr přitvrdí jak v puzzlech, tak i soubojích a levely jsou ke konci designově prorpacovanější, což je super odměna za hodiny a hodiny námahy. Hra je na poměry dungeon crawleru opravdu rozsáhlá, je to jakoby měl Eye of the Beholder ne 12, ale 28 pater. Navíc se mi mnohé zapuzzlované levely zdály promyšlenější než ty z Beholdera jedničky.
Nakonec jsem snížil hodnocení hry z 80% na 75%, protože jsou ve hře zbytečnosti. Možná mají navodit dojem živého venkovního světa, ale psíše to navodilo dojem, že tohle není propracované. Vzpomínám si sice, jak jsem v EoB1 toužil dostat se i na povrch, ale s odstupem času jsem rád, že zůstal celý v podzemí a myslím, že se autoři Abandoned Places II neměli snažit o nějaký soft Might and Magic, když absolutně neměli šanci propracovanost outdooru a obchodního systému M&M obsáhnout ani z 1%. Mapovat ten venek pro mě představovalo zbytečné zdržení, jinak bych hru dohrál asi o nějaký ten týden, možná dva dříve.
Na druhou stranu podzemní prostory fakt dost dobré, v tomhle mám tak trochu pocit, že řešení některých kobek co se týče tlačítek, plošinek, klíčů atd. je o něco sofistikovanější než v EoB 1. A výcvik postav, byť je to snad asi to nejzákladnější, co může být, tak mi asi sedl taky více než v Beholderovi svázaného striktními AD&D pravidly, protože se s tím dalo více pracovat (grindovat :-)
10. Ještě se vrátím k věcem. Netahejte zbytečně artefakty spouštějící útočné kouzla. Všechny ty burning oily, ball of flames, Flask of spider poison jednoduše někde povyhazujte, plevelí to inventář a nikdy nenarazíte na souboj, kde by to bylo nezbytně nutné použít. Co si schovávejte, tak to kouzelné hůlky, ty mají vícero použití a budou se hodit v místech, kde budete vystaveni přesile a nepůjde tam třeba kouzlit.
To by bylo k radám tak zhruba vše. Co se týče hodnocení (více se rozepíšu v recenzi), lavíruji někde mezi 75% - 80%. Hra není vůbec špatná, graficky je moc hezká (i když bych možná vytknul až moc titěrné potvůrky), hra opravdu působí atmosférou zapomenutých zapadlých míst, skoro bych řekl, že z atmošky jde mráz v zádech jako když jsem poprvé na počátku 90. let hrál hru typu dungeon (Eye of the Beholder). Některé technické neduhy a nedomyšlenosti sice potrápí, ale lze je hodit za hlavu, vždyť i slavný beholder měl v 5. levelu trochu nesmysly v designu v sekci s teleporty a nebo totálně nesmyslně sestavený 12 level. Abandoned Places 2 naopak na závěr přitvrdí jak v puzzlech, tak i soubojích a levely jsou ke konci designově prorpacovanější, což je super odměna za hodiny a hodiny námahy. Hra je na poměry dungeon crawleru opravdu rozsáhlá, je to jakoby měl Eye of the Beholder ne 12, ale 28 pater. Navíc se mi mnohé zapuzzlované levely zdály promyšlenější než ty z Beholdera jedničky.
Na druhou stranu podzemní prostory fakt dost dobré, v tomhle mám tak trochu pocit, že řešení některých kobek co se týče tlačítek, plošinek, klíčů atd. je o něco sofistikovanější než v EoB 1. A výcvik postav, byť je to snad asi to nejzákladnější, co může být, tak mi asi sedl taky více než v Beholderovi svázaného striktními AD&D pravidly, protože se s tím dalo více pracovat (grindovat :-)
Ringo
P.S.: Pokud jste dočetli až sem, tak gratuluji, deník je monstróznější, než jsem čekal, ale snad to bylo alespoň malinko zajímavé.
Bylo mi potěšením číst. Děkuji.
OdpovědětVymazatvyborne pocteni Ringo! diky!
OdpovědětVymazat