The Lost Vikings
Kdo by neznal legendární Vikingy v logické plošinovce? O to hůře se o této hře dnes píše cokoliv, co byste ještě buď nečetli nebo dávno nevěděli. Ale nevadí. Já si to popíši jako vždy na základě toho, jak na tuto hru vzpomínám a jaké dojmy ve mně zanechala od momentu, kdy jsem hru poprvé mohl hrát, až do dnešních dní, kdy na ni moc rád vzpomínám a občas mě to namotivuje si to zase do nějaké fáze projet a dát si několik úrovní, kterých je dohromady 37 (v PC a SNES verzi, na Sega Megadrive má 42 úrovní).
Na první pohled by se dalo říci, že hra The Lost Vikings je plošinovka. Odehrává se totiž na obrazovkách, v kterých budete opravu procházet úrovně na bázi různých pater a plošinek, budete překonávat propasti skoky, budete se šplhat po žebříku nebo vyskakovat na plošinky o úrovně výše a pod. Sem tam na vás bude útočit nějaký nepřítel, jindy se budete vyhýbat pastem nebo se krýt před nějakými střelami. To by byl pohled tedy první. Ovšem primární základ hry tvoří něco jiného a tak The Lost Vikings zdaleka nejsou jen zběsilou plošinovkovou arkádou. I z toho důvodu ji zařadím mezi hry logické, někam spíše do kategorie Lemmings. Ono Lemmings, Vikings, to se tak nějak čirou náhodou i rýmuje:-)
Samozřejmě by to bylo příliš zavádějící se upínat na trochu divoké srovnání s Lemmingy jen proto, že i v The Lost Vikings používáte nějaké ty dovednosti Vikingů k tomu, abyste překonali úroveň. Proto na Lemmingy pro tuto chvíli zapomeňme. V The Lost Vikings neovládáte totiž stovky Vikingů, ale jen tři. Dokonce mají jména - Erik, Baleog a Olaf. A každý umí něco jiného a hlavně užitečného k vyřešení mnoha puzzlů, které vám jednotlivé úrovně staví do cesty. Vikingové taky vydrží nějaké to zranění a mají tři hit pointy. Aby byla trochu i sranda, tak jsou k sobě vzájemně Vikingové i malinko škodolibí. Tady by vám mohli Vikings připomenout jinou hru s podobným zadáním, ovšem jinak vesměs adventurního charakteru, a to Gobliiins. Ale zapomeňme pro tuto chvíli i na Gobliny a pojďme si probrat detailněji ty Vikingy.
Každá hra musí mít v základu nějaký příběh. Tedy skoro každá. The Lost Vikings samozřejmě na nějakém tom jednoduchém příběhu stojí také, aby veškeré to úsilí ve hře mělo pozadí a jasný cíl. Naši tři Vikingové byli uneseni mimozemšťany. Konkrétně jde o Croutoniany, jejichž říši vede císař Tomator. Ten sbírá po různých obydlených planetách tamní tvory do své mezigalaktické ZOO. Taková urážka, Vikingy zavřít v ZOO. Samozřejmě toho bohdá nebude, a tak se Vikingové rozhodli uprchnout už ze svého vězení na vesmírné lodi Croutonianů. Útěk se jim sice zdaří, jenže jsou pak teleportováni do různých dimenzí a různých časových období zemské historie, než konečně najdou cestu domů.
Erik, to je takový atlet. Umí rychle běhat, skákat do výšky i do dálky a když se pořádně rychle rozběhne proti některým méně odolným překážkám, dokáže je úderem hlavou, pochopitelně chráněnou předpisově helmou, prorazit. Tohoto atleta často budete posílat na výzkumy do nepřístupných míst pro ostatní dva Vikingy, aby tu stiskl tlačítko, támhle zatáhnul za páku a pomocí různých mostů či výtahů umožnil postup i dvěma kolegům, kteří zrovna nevyčnívají v dovednostech, jako je skok do dálky či do výšky.
Vůbec to však neznamená, že další dva Vikingové jsou nějací budiž k ničemu. Hned další z nich, Baleog, je bojovník naprosto nezbytný pro situace, kdy narazíte na nějaké nepřátele. Svým mečem je hravě zneškodní, může používat i luk na dálku. Bez tohoto bojovníka by další dva členové družiny dlouho nepřežili. Baleog je však platný i pro řešení puzzlů. Svým lukem může trefit velmi vzdálené spínače, což oceníte v případě, že budou za nějakou propastí, přes kterou ani Erik nedoskočí.
A co umí třetí Viking Olaf? To je takový valoun se štítem, pro kterého není problém své kolegy krýt před jakoukoliv střelou z boku, může však zvednout štít i nad hlavu a udělat tak bezpečnou střechu před padajícími předměty nebo drtivé pasti spouštějící se ze stropu. Umí zadržet i hordu nepřátel z jedné strany, než je stihne Baleog rozstřílet lukem nebo rozsekat mečem. Olafův štít zvednutý nad hlavu také dobře poslouží jako vyvýšená plošina pro případné skoky na příliš vysoké úrovně, na které potřebuje Olaf k doskoku ještě malý krůček, který zajistí právě výška Olafa se štítem umístěným nad jeho hlavu. Mimochodem takto zvednutý štít může Olaf využít i ke zvolnění pádu, takže při seskoku z vyvýšené plošiny může doletět do vzdálenějších míst pod ním.
Z těchto schopností všech tří Vikingů vám zcela jistě došlo, že tady půjde o velmi zábavnou kombinatoriku logického charakteru. Ta je ovšem přeci jen okořeněna i dávkou adrenalinové akce. Některé skákací pasáže, které musí překonávat Erik, jsou totiž někdy opravdu tak na depilaci plnovousu. Na své si tak přijdou i milovníci akčnějších výzev, jako je například proskákání v hloubce uzavřené pasáže skrze padající cihly, které na jednu stranu sice sestavují schody, ale v brzkém okamžiku v podstatě zablokují celou oblast (jedna z mých nočních můr v této hře, úroveň příznačně nazvaná Tetris:-). V pozdějších úrovních pak zažijí vypjaté okamžiky i ostatní Vikingové. Takové přelézání nafouknutých bublin skrze dlouhou propast, přičemž bubliny letí nahoru, po čase prasknou a musíte včas stihnout správně postoupit do stoupající bubliny hned vedle, to je solidní očistec, stejně jako ovládání poletujících Vikingů nafouknutých plynem.
Pokud tyto stresové momenty vyloženě nemusíte, nenechte se ani tak odradit, jelikož při troše snahy a trpělivosti to jde překonat. Z velké části jsou pak Vikingové přeci jen příjemná kombinatorika jednotlivých dovedností s chytrým systémem různých mechanismů v jednotlivých levelech. Vikingové mohou sbírat i pokládat různé předměty, kterými si mohou pomáhat. Jsou zde různé klíče, nebo i léčivé jablka doplňující hit pointy. Není třeba se bát ani nějakého časového stresu při ovládání tří Vikingů, jelikož vždy ovládáte jen jednoho Vikinga, zatímco ostatní na pohodu čekají, než se na ně přepnete. Je nutno je umístit vždy v bezpečném místě, dokud ten, kterého momentálně ovládáte, nesplní svůj úkol. Někdy je nutná postupná součinnost všech tří Vikingů na různě vzdálených místech v daném levelu, a tak je třeba postupně s každým dorazit na inkriminované místo a tam vykonat patřičnou činnost, jako otevřít nějaké dveře tlačítkem, spustit nějaký překlenovací most a pod.
Chytlavost těchto puzzlů je absolutně stoprocentní a tím vás Vikingové dokonale připoutají k monitorům na dlouhé bezesné noci. Ještě jeden level a půjdu spát. Tak určitě. Hej, Eriku, vyskákej támhle nahoru k tomu tlačítku a pomocí něj spusť dolů výtah pro Baleoga, protože v mezipatře je klíč, ale ten je hlídán nepřítelem. Jo, a bacha, ten nepřítel střílí, nezapomeň do výtahu naložit i Olafa a použít jeho štít před Baleoga, aby jej nepřítel nezasáhnul. To je jen takový základ mnoha dalších a složitějších puzzlů.
Vikingy dělá přitažlivými i velmi pěkná grafika. Ona není vlastně nijak složitá, ale je to pěkně pixel artem kreslená záležitost, kterou bych vůbec nijak nevylepšoval ani pro účely hraní v dnešní době, protože to podle mého názoru vypadá pořád suprově a ani mnohé dnešní hry dělané účelově pixel artem nedosahují takové malebné úrovně. Prostředí je rozmanité a tak provedete Vikingy sci-fi vesmírnou lodí, prehistorickou krajinou, egyptskou architekturou nebo bizarní dětinskou ztřeštěnou úrovní. Zkrátka nepřijdou ani milovníci hudby v počítačových hrách. Průchod úrovněmi doprovází chytlavé dynamické melodie, v kterých se skrývá i určitá stylovost vázána k jednotlivým typům prostředí.
The Lost Vikings patří jednoznačně k tomu nejlepšímu mezi logickými hrami. Je jasné, že v dnešní době existuje asi již spousta titulů, které se systémem The Lost Vikings inspirovaly a v lecčems ten kooperační systém ještě vyšperkovaly (např. Trine), nicméně to nic nemění na tom, že The Lost Vikings jsou navždy perfektní hrou a jednou z nejlepších a nejhezčích plošinovkových logických her, která ani léty neztratila nic ze svého kouzlu. A na závěr ještě doplním, že hru vyvíjeli Sillicon & Synapse, kteří se později přejmenovali na Blizzard Entertainment a velikost děl těchto vývojářů je vám jistě známa. The Lost Vikings mají samozřejmě pro velký úspěch i pokračování a jestli alespoň dosáhlo kvalit tohoto prvního dílu, o tom třeba někdy v budoucnu taky poreferuji.
Hodnocení: 90%
Ringo
Komentáře
Okomentovat